Techinside Google News
Techinside Google News

Perseverance Mars kraterinin görüntüsünü yakaladı

Perseverance Mars kraterinin 3 boyutlu görüntüsünü yakaladı. Perseverance, Belva Krateri mozaiğinin bir parçasını görüntüledi.
- Advertisement -

Perseverance Mars kraterinin 3 boyutlu görüntüsünü yakaladı. Perseverance, Belva Krateri mozaiğinin bir parçasını görüntüledi.

NASA’nın Perseverance’ının şu anda keşfetmekte olduğu Mars’taki Jezero krateri , yaklaşık 30 mil genişliğinde. Büyük olasılıkla büyük bir asteroit çarpması tarafından yaratılmış durumda. Ancak sadece bir asteroit çarpması olmadı. Birkaç asteroitin bölgeye milyonlarca yıl boyunca çarptığı ve birbiriyle örtüşen ve birbirine uyan bir dizi krater yarattığı düşünülüyor.

Yüksek çözünürlüklü görüntü yakaladı

Jezero kraterinin içinde Belva Krateri adı verilen çok daha küçük bir krater daha var. Bu bir milden daha kısa, ama yine de incelemek faydalı çünkü içinde Mars’ın tarihi boyunca oluşan farklı kaya katmanlarını görebilirsiniz. Perseverance gezgini kısa bir süre önce Mastcam-Z cihazını kullanarak Belva Krateri’nin şu anda bir mozaik halinde birbirine dikilmiş 150’den fazla görüntüsünü topladı.

Son devasa mozaik görüntüdeki tüm ayrıntıları görmek için, görüntünün yüksek çözünürlüklü bir versiyonunu barındıran NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı web sitesine gidebilirsiniz. Elinizde kırmızı-mavi 3D gözlüğünüz varsa görüntünün 3D versiyonu da var.

Jeologlar, gezegenin yüzeyinde su olduğu zamanlar gibi, Mars’ın geçmişine dair ipuçları bulmak için her katmana bakabilirler. Perseverance bilim adamı Katie Stack Morgan yaptığı açıklamada: “Mars gezici görevleri genellikle gezicinin yakın çalışma alanındaki küçük, düz pozlamalarda ana kayayı keşfetmekle sonuçlanır. Bilim ekibimizin Belva’yı hayal etmeye ve incelemeye bu kadar hevesli olmasının nedeni buydu. Çarpma kraterleri, bu kayaların kökenine dair önemli ipuçları sağlayan büyük manzaralar ve dikey kesikler sunabilir, perspektifle ve genellikle deneyimlemediğimiz bir ölçekte” dedi.

Anaglif olarak adlandırılan mozaiğin 3 boyutlu versiyonu, eğlenceli bir meraktan daha fazlası. Bir görüntüdeki krater gibi karmaşık bir yapıya bakmaya çalışırken, 3B kullanmak bilim adamlarının dikkat etmek isteyebilecekleri farklı özellikleri görmelerine yardımcı olabilir. Bu mozaiğin içinde, bölgeden akan bir nehrin oluşturduğu bir kum seti olabilecek bir açıyla aşağı doğru eğimli tortul kaya katmanları bulunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir