Petrol şirketleri iletişim ile yeşil imaja bürünüyor

Petrol şirketleri

Shell, BP, Chevron, ExxonMobil ve TotalEnergies, iklim değişikliği konusunda daha iyi görünmek için her yıl yüz milyonlarca dolar harcıyor ve aynı zamanda kendi şirketlerinin belirlediği, düşük karbonlu veya yenilenebilir enerji faaliyetlerine yatırım yapıyor.

İngiltere merkezli bir iklim düşünce kuruluşu olan InfluenceMap’in analizi, beş şirketin 2021 kamu iletişiminin ortalama yüzde 60’ının en az bir “yeşil” iddia içerdiğini buldu. Rapor , bu şirketlerin bir araya geldiğinde iklim mesajlarına yılda yaklaşık 750 milyon dolar harcadıklarını tahmin ediyor. Ayrıca yazarlar, “bunun, iklimle ilgili halkla ilişkiler ve pazarlamaya ayrılan toplam kaynakların muhafazakar bir tahmini olarak görülmesi gerektiğine, çünkü halkla ilişkiler, pazarlama ve reklam için herhangi bir dış ajansın kullanımını içermediğine” dikkat çekiyorlar.

Yine de dikkat çekici bir şekilde, sözde iklim dostu bir değişimi hızlandırırken, petrol şirketi yatırımları fosil yakıtlar alanında sıkı bir şekilde kaldı. InfluenceMap’e göre , şirketlerin tahmini 2022 sermaye harcamalarının ortalama olarak sadeceyüzde %12’sinin “düşük karbon” faaliyetlerine yöneleceği tahmin ediliyor. InfluenceMap program yöneticisi Faye Holder verdiği demeçte, iletişim harcamaları “kendilerini halka iklim yanlısı olarak göstermek için sistematik bir kampanyanın” bir parçası diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz