Techinside Google News
Techinside Google News

Phabletler neden tabletlerin işini bitirecek?

Artık neredeyse herkesin akıllı bir telefonu var. Telefon ekranları giderek büyürken tabletlerin pazar payı giderek düşmeye başladı. İşte detaylar.
- Advertisement -
TechInside Analizi:  Sizlere hap gibi bir analiz sunmak istedik. Aşağıda sadece satır başlarını ve bazı grafikleri bulacaksınız. Bu yazıyı okumayı tamamladığınızda yazının başlığına hak vereceksiniz.

Tahminlere göre 2017 yılında küresel ölçekte akıllı telefon penetrasyonu yüzde 70’lere ulaşacak.

2010 yılında Apple’ın iPad’i pazara sunması ile birlikte oluşan tablet pazarı 2013 yılının üçüncü çeyreğine kadar büyüme gösterdi. Aşağıda bu alanda analizler yapan Localytics’in çalışmasını görebilirsiniz.

tablet-marketshareAradan geçen yıllar boyunca sadece Apple değil pek çok üretici Android tabanlı tabletlerini pazara sundular. Ancak bu dönemde bir gelişme daha oldu. Akıllı telefonların ekran boyutları giderek büyüdü. Örneğin Apple iPhone 6 Plus modelini 5,5 inç büyüklüğünde bir ekran ile pazara sundu. Yine aşağıdaki grafikten akıllı telefonların ekran boyutlarının nasıl geliştiğini görebilirsiniz.

smartphone-screen-size

İlk tanıtıldığı günden bu yana Samsung Galaxy S serisi telefonların ekran boyutu yüzde 28, Apple iPhone ekranı ise 2011 yılından bu yana yüzde 57 büyüme gösterdi.

Localytics’in analizi 5 inç’den büyük ekranlı akıllı telefonlarda uygulama kullanım sürelerinin en az yüzde 34 daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

app-engagement

Sonuç

Büyük ekranlı telefonlar giderek Phablet tanımına daha uygun hale geliyor. Tabletler pazar payı kaybederken telefonların ekranlarının büyümesi ile birlikte kullanım süreleri yükseliyor. Günün sonunda akıllı telefonların ekranlarındaki büyüme tabletlerin pazar payının küçülmesine neden oluyor.

Bir süre daha tabletler hayatımızda yer almaya devam edecekler ancak tüketicilerin 8-9 inç büyüklüğünde bir tablet almaktansa 5,5-6 inç büyüklüğünde bir akıllı telefona yatırım yapma tercihi giderek artacak.

Kim bilir belki de 6 inç büyüklüğünde ancak katlanabilir bir ekrana sahip telefonlarımız olduğunda tabletlerin üretimi sonsuza dek bitebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir