Philips LiFi ürünlerini duyurdu!

0

philips lifi

Bir süredir teknoloji dünyasında gündemde olan konuların başında LiFi (Light Fidelity) geliyordu. Teorik olarak LED ışıkları ile internet bağlantısı sunmayı temel alan bu teknolojinin global çapta ilk ürünleri Philips tarafından duyuruldu. Philips LiFi teknolojisi duyuruldu.

LiFi nedir? Philips LiFi nedir?

Light Fidelity kelimelerinin kısaltması olan LiFi, LED ışıklarının dalgalarının kullanılması yoluyla internet ve veri paylaşımı yapılmasını öngören bir teknoloji. 

YouTube video

Kapsama ve çekim mesafesi anlamında WiFi teknolojisine göre çok daha kısa menzilli olan LiFi, alıcı-verici sistemiyle de çalıştığı için güvenlik noktasında da oldukça avantajlı. Duvarları aşamayan sinyaller ile sadece kontrollü kullanım imkanı ve uzaktan erişim yolunun olmayışı da önemli bir avantaj.

Günümüzde, 2.4 GHz bandının frekans kalabalıklığı ve 5 GHz bandının da benzer bir yolda ilerlemesi, radyo frekanslarının karışmasına sebep oluyor. LiFi ise güçlü LED ışıklarının, USB dongle yoluyla veriye dönüştürülmesini temel alıyor. Bu da frekans karışması ve kalite kaybı gibi konuların önüne geçiyor.

Aydınlatma teknolojileri konusunda en başarılı markaların başında gelen Philips, bu teknolojiyi aydınlatma sistemlerinde kullanmaya başladığını duyurdu. Philips LiFi olarak adlandırılan bu teknoloji, küresel çapta ilk kez kullanan şirket oldu. 

Son yılların trendlerinin başında gelen Internet of Things için önemli bir adım olan LiFi teknolojisinin, hayatımıza ne kadar etki edeceği henüz net değil ancak, teorik olarak bu teknolojinin çok verimli olacağını da belirtmek gerekiyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>