Philips, monitörleri ile yeşil koalisyona katılıyor ve atık azaltma hizmetini genişletiyor

0

Philips solunum cihazları

Philips monitörlerinin marka lisans ortağı MMD, markanın sürdürülebilir monitör teknolojisine giden yolda, bir sonraki önemli durağı açıkladı. Philips , yeşil tedarik hizmetlerinde küresel bir sağlayıcı olan Closing the Loop ve dünyanın lider IT sürdürülebilirlik sertifikası TCO Certified’ın arkasındaki organizasyon TCO Development ile monitör atıklarını sürdürülebilir şekilde azaltmaya yönelik pilot bir projede işbirliğine gidiyor.

PREVENT Waste Alliance adlı bu proje, atıkları en aza indirmeyi, kirleticileri ortadan kaldırmayı ve kaynakların yeniden kullanımını çoğaltmayı amaçlayan uluslararası bir işbirliği ve değişim platformunun finanse ettiği sekiz pilot projeden biri olarak öne çıkıyor.

Philips ise monitörleri ile birlikte bu projede elektronik ürünleri atık nötr hale getiren sertifikalı bir çözümün artık monitörleri de içerecek şekilde genişletilmesi için destek sunuyor. Böylece çevre dostu satın almalar için talebin artması ve sektörde yeni standartların belirlenmiş olması hedefleniyor.

E-atık sınavı

Elektronik atıklar, günümüzde toplumumuzun karşı karşıya olduğu en can alıcı meydan okumalardan biri olarak kabul ediliyor. Döngüsel Ekonomiyi Hızlandırma Platformu ve BM E-Atık Koalisyonu1 tarafından hazırlanan bir rapora göre, her yıl çoğunlukla Afrika’ya ya da gelişmekte olan diğer piyasalara gönderilen yaklaşık 50 milyon ton e-atık ortaya çıkıyor.

Ek olarak, kullanılmış monitörlerin anlamlı bir miktarı da ikinci el kullanım için  Afrika’ya gönderiliyor. Afrika’da, e-atıkların çoğu uygun tesislerin ve kaynakların  bulunmaması nedeniyle uygun biçimde geri dönüştürülmüyor.

Geri dönüşüm  sürecini gerçekleştirmeye daha değer kılan sadece ufak dahili devre kartları ve  kurşun ve cıva gibi aşırı sıcaklığa maruz bırakılan kimyasallar nedeniyle, özellikle  bilgisayar monitörleri geri dönüşümün ve döngüsel ekonominin sorunlu çocuğu gibi görülüyor.

Yaşanan bu problemin önüne geçmek için başlatılan pilot projenin detaylarına buradan ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>