Phishing saldırıları yapay zeka ile tespit edilebilir

0

Phishing saldırıları yapay zeka

Yapay zeka siber güvenlik araçları, kurbanın hassas bilgileri açığa çıkarmasını veya farkında olmadan kötü amaçlı yazılımları dağıtmasını amaçlayan dolandırıcılık mesajları içeren artan sayıda kimlik avı saldırılarına odaklanmaya başlıyor.

Saldırganlar, hızlanmak için COVID-19 ile ilgili korkuları kullandı. BBC’ye göre, Google, 1.5 milyar Gmail kullanıcısı için günde 100 milyon kimlik avı e-postasını engellediğini bildirdi. Google, makine öğrenimi araçlarının neredeyse tüm saldırıları engelleyebileceğini belirtiyor. Güvenlik ürünleri sunan başka bir gözlemci Barracuda Networks, pandemi sırasında kötü amaçlı kimlik avı e-postalarında yüzde 667 artış gördüğünü söyledi.

Salgın, kullanıcıyı gizli bilgileri vermesi için kandırmayı amaçlayan, giderek artan sayıda kimlik avı web sitesine yönelik bir eğilimi hızlandırdı. Forbes’trki yakın tarihli bir hesaba göre, Google tarafından tespit edilen kimlik avı web sitelerinin sayısı 2015’ten bu yana her yıl yüzde 13 arttı.

Verizon’un raporuna göre, mobil akıllı telefonlar aracılığıyla yapılan kimlik avı saldırıları en hızlı büyüyen tehdit kategorileri arasında yer alıyor. Verizon, ihlallerin yüzde 90’ından fazlasının kimlik avı saldırısıyla başladığını ve bu e-postaların yüzde 60’ından fazlasının cep telefonlarında görüntülendiğini bildirdi.

iQMS müdürü Louis Columbus: “Mobil cihazlar bilgisayar korsanları arasında popüler çünkü minimum bağlamsal bilgilere dayalı hızlı yanıtlar için tasarlandılar” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>