Techinside Google News
Techinside Google News

Photobucket, Amazon ve eBay’den fidye istiyor

10 yıldan uzun zamandır hizmet veren fotoğraf paylaşım servisi Photobucket, özellikle üçüncü parti sitelere, forum platformlarına imaj dosyası yüklemek isteyenler için verdiği embed hizmetiyle büyük rağbet görüyordu.

Ancak ünlü site, embed hizmetini bir anda durdurarak, Amazon, eBay ve sayısız forum platformundaki görsellerin kırılmasına neden oldu. Amazon gibi alışveriş servislerinde binlerce ürünün fotoğrafı şu anda, Photobucket’in gönderdiği “Fotoğrafın görünmesi için hesabınızı güncellemeniz gerekiyor,” uyarısı veriyor.

- Advertisement -

Photobucket bu yeni gelişme hakkında medyaya açıklama yapmadı ancak değişen kullanıcı sözleşmesine göre, fotoğrafların embed kodunun çalışması için kullanıcıların yıllık 400 dolarlık abonelik ücreti ödemesi gerekiyor. Pek çok kullanıcı ise istenen bu ücreti fidye olarak yorumladı.

Amazon veya eBay üzerinde ürün satan ancak görsellerini Photobucket üzerinden yüklemiş olan kişiler, işlerinin devam edebilmesi için sayıları binleri bulan ürün fotoğraflarını ya rakip fotoğraf servislerine yükleyip ardından embed kodlarını Amazon ve eBay’de tek tek elle güncellemek zorunda ya da Photobucket’e 400 dolarlık abonelik ücretini ödemek durumunda. Sosyal medyada ise Photobucket’e ağır tepkiler yağıyor ancak servis hiçbir kullanıcıya cevap vermediği gibi medyadan gelen sorulara da otomatik cevap gönderiyor ve servisin milyonlarca kullanıcıya sahip bulunduğunu, milyarlarca fotoğraf barındırdıklarını vurgulayarak bunların çok azının embed servisini kullandığını, etkilenen kullanıcı sayısının ise çok az olduğunu belirtiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir