Pil maliyetlerindeki artış, elektrikli araçları durduramıyor

0

Pil maliyetlerindeki artış

Lityum iyon pil hücrelerinin ortalama maliyeti, 2021 yılında kilowattsaat başına 105 dolar iken bu yılın ilk çeyreğinde 160 dolara yükseldi. Özellikle tedarik zincirinde yaşanan kesintiler, maliyetlerin artmasına neden oldu.

Çin’de en çok satan elektrikli otomobil olan Hongguang Mini gibi daha küçük bir araç için daha yüksek pil maliyetleri, etiket fiyatının yüzde 30’una eşit olan yaklaşık 1.500 dolar oldu. Uzmanlar, çevresel kaygıların da değişken ekonomiye rağmen daha fazla alıcıyı elektrikli araçları seçmeye zorladığını belirtti.

Tesla’dan Hongguang Mini’yi yapan SAIC-GM-Wuling’e kadar üreticiler, elektrikli otomobiller için çift haneli fiyat artışlarıyla tüketicilere daha yüksek maliyetler yükledi. Slovak elektrikli araç pil üreticisi InoBat’ın başkanı Andy Palmer, pil endüstrisindeki marjların zaten çok ince olduğunu, bu nedenle “artan maliyetlerin otomobil üreticilerine yansıtılması gerektiğini” söyledi. Mercedes-Benz gibi araç üreticileri ise hammadde fiyatları yükselmeye devam ederse, büyük olasılıkla artışlarını müşterilere kaydıracak. Baş Teknoloji Sorumlusu Markus Schaefer: “Marjları korumamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

EV-volumes tahminlerine göre, ilk çeyrekte küresel elektrikli araç satışları yaklaşık yüzde 120 arttı. Çinli Nio, Xpeng ve Li Auto, Mart ayında rekor elektrikli araç satışları gerçekleştirdi. Tesla, ilk çeyrekte rekor 310.000 araç teslim etti.

Pil maliyetlerindeki bu artış, teknolojideki gelişmelerin ve artan üretimin maliyetleri art arda otuz yıl boyunca aşağı çektiği uzun vadeli trendde bir kırılma noktası olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>