Pil tesisi yatırımları için AB’nin IRA’ya yanıtı bekleniyor

0

Pil tesisi yatırımları

Volkswagen yaptığı açıklamada, Avrupa’nın ABD Enflasyon Azaltma Yasasına yanıtının ne olacağını duymayı beklediğini söyledi.

Rapor hakkında sorulan bir Volkswagen sözcüsü, otomobil üreticisinin “Doğu Avrupa ve Kuzey Amerika’daki bir sonraki hücre fabrikaları için uygun yerleri halen değerlendirdiğini ancak henüz bir karar verilmediğini” söyledi.

Volkswagen, eski genel müdürü Herbert Diess, Mart 2021’de Avrupa’da toplam 240 gigawatt saat kapasiteli 6 gigafabrika inşa edeceğini söyledi.

Açıklamada: “2030 yılına kadar Avrupa’da yaklaşık 240 GWh kapasiteli hücre fabrikaları inşa etme planımıza bağlıyız, ancak bunun için doğru çerçeve koşullarına ihtiyacımız var. Bu nedenle, sözde AB Yeşil Mutabakatı’nın ne getireceğini bekleyip göreceğiz” dedi.

Altı tesisten ilki, İsveç’te Volkswagen’in yüzde 20 hisseye sahip olduğu bir Northvolt tesisi. İkincisi Almanya’da, 2025 yılına kadar Volkswagen’in yüzde 26’sına sahip olduğu Çin’in Gotion High-Tech şirketi ile inşa edilecek. Şirket 2022 Ekim ayında, 2023’ün ilk altı ayında Doğu Avrupa’da bir tesis için kesin bir yer belirlemeyi planladığını açıklamıştı.

Volkswagen yönetim kurulu üyesi Thomas Schmall geçen hafta LinkedIn’de Avrupa’nın IRA’nın sunduğu cazip koşullara “önümüzdeki aylarda ve yıllarda kararlaştırılacak milyarlarca yatırım yarışını” kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.