Yolcular, pilotsuz uçak seyahatine sıcak bakmıyor

0

pilotsuz uçak

Havacılık uzmanları uçakların artık neredeyse kendi kendilerine uçtuklarını söylese de, pilotun olmadığı bir uçak yolculuğu fikrine pek sıcak bakmıyoruz. 

Yayınlanan yeni bir araştırma gösteriyor ki, insanların birçoğu gelişen teknolojiye ve sürücüsüz araçların başarısına rağmen pilotsuz bir uçakta seyahat etmek istemiyor.

Pilot yoksa, biz de yokuz!

Yatırım bankası UBS tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, 8,000 katılımcıdan %54’ü daha uygun fiyata olsa böyle bir uçak yolculuğunu reddedeceklerini söyledi. Pilotsuz uçak yolcuğuna rahatlıkla evet diyenlerin oranı ise sadece %17.

Sonuçları ülke bazında değerlendirecek olursak Amerikanlar bu fikre en olumlu yaklaşan millet. Fransız ve Almanlar ise tam tersi.  Tabii ki yaş aralığı da tercihleri etkileyen bir diğer faktör. 18 – 34 yaş grubu, pilotsuz uçak yolculuğuna en sıcak bakan kitle.

Pilotsuz uçak yolculuğu mantıklı mı?

Araştırmada yer verilen bilgilere göre uçak kazalarının yaklaşık %80 insan faktörü nedeniyle gerçekleşiyor. Kalan %20’lik dilim ise donanımsal problemlerden meydana geliyor.

Havayolu şirketlerinin pilotsuz uçaklara sıcak bakmasının ana sebeplerinden biri de maliyet. Çünkü sektör şu anda pilotlara yıllık 30 milyar dolar ödeme yapıyor. Pilotların yerini bilgisayarlar alırsa, bu maliyet ciddi oranda düşecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>