Pinterest patlayacak bir bomba mı?

0

Pinterest, sosya medya devrimi sırasında ilginç fonksiyonları ile ortaya çıkıp rakiplerinin arasından sıyrılarak ilgi çekmeyi başarmış bir servisti.

Aslında, kullanıcılarının internette buldukları görselleri kategorilendirerek paylaşmasını sağlayan bir tür “fotoğraf paylaşım” platformu olan Pinterest, Facebook, Twitter, Instagram gibi çok popüler ağların baskısına rağmen adını duyurmayı başararak yoğun bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştı. Ancak Pinterest uzun zamandır merak edilmesine rağmen toplam kullanıcı sayısı hakkında bilgi vermiyordu.

Pinterest yeni yaptığı açıklamada, merak edilen rakamın, aylık 100 milyon aktif kullanıcı olduğunu belirtti. Böylece Pinterets de 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip büyük web servisleri kulübüne katılmış oldu.

Pinterest aslında “küçük” bir lokma göründüğü için telif hakkı sahipleri tarafından  taciz edilmiyordu ancak artık 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıklayarak, milyar dolarlık bir şirket olma yolunda ilerlerken, web’deki fotoğraflarının, görsellerinin “izinsiz” olarak Pinterest üzerinde yayınlandığını dile getirerek telif hakkı ihlali şikayetinde bulunacakların sayısında da artış olması bekleniyor. Yani, Pinterest’in 100 milyon’dan fazla kullanıcıya sahip olduğunu açıklaması onun için çok da hayırlı olmayabilir. Şirketin şimdi çok ciddi telif savaşları için zırhını kuşanıp cepheye inmesi gerekecek.

Telif hakkı ihlali iddiasında bulunanlara göre, Pinterest bir web sitesinde yayınlanan fotoğrafı izinsiz olarak alıp kendi web sitesinde yayınlarak trafik kazanıyor ve haksız kazanç sağlıyor.

Pinterest ise, kullanıcılarının kendi hesaplarında gösterdikleri fotoğrafların sitenin içeriğini çalmadığını, aksine başka insanları bu sitelere yönlendirerek sitelere ziyaretçi kazandırdığını , ayrıca fotoğrafların kendi sunucuları üzerine kopyalanmadığını, zaten internette herkese açık olan fotoğrafın linklenerek Pinterest üzerinde gösterildiğini, dolayısıyla görseli kopylamak söz konusu olmadığından telif hakkı ihlali yaşanmadığını savunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>