Pizza sektöründe robot istilası tehdidi

0

Robotların kısa vadede insanları işlerinden edeceği endişeleri giderek yükselirken, taksi şoförlerinden sonra şimdi de pizzacılar topun ağzına sürüldü. Kaliforniya’daki bir fast food start-up’ı, pizzaları robotlara yaptırmaya başladı. Pizza sektörü bu gelişmeden fazlasıyla etkilenecek gibi görünüyor.

Zume Pizza isimli restoranın özel olarak tasarladığı robot, Kaliforniya Mountain View bölgesindeki pizza siparişlerini, restoranındaki Marta isimli robota hazırlatıyor. Böylece pizzaların maliyetini düşürerek daha ucuza ve daha hızlı pizza üretmeyi hedefleyen Zume Pizza’nın, yerel yönetimden onay için bekleyen diğer girişimi ise daha da çılgınca…

İçinde bir pizza fırını bulunan özel bir kamyonet hazırlatan Zume Pizza, bir robotu da bu kamyonete yerleştirmiş durumda. Eğer kamyonet yerel yönetimin sağlık ve güvenlik testlerinden geçip onay alabilirse, şirket pizza siparişi aldığında kamyoneti adrese doğru yola çıkaracak ve bu sırada sipariş edilen pizza kamyonetteki robot tarafından yolda hazırlanıp fırınlanacak. Araç müşterinin kapısına ulaştığında ise pizza fırından yeni çıkmış, sıcak ve taze şekilde hızlıca müşterinin evine ulaştırılmış olacak.

Zume’un kurucuları hedeflerini “pizza sektörünün Amazon’u olacağız,” şeklinde vurgularken, sıcak, ucuz, hızlı ve lezzetli pizzaların tadına varan Mountain View sakinleri şimdiden restoranı sipariş yağmuruna tutmaya başlamışlar.

Firmanın geçen Ağustos ayında İsviçreli robot üreticisi ABB’ye sipariş verdiği robotların ise, yakında pizza sektöründe standart hale gelmesi ve çoğu pizza restoranındaki pizza ustalarının işsiz kalması çok uzak bir olasılık değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>