Pizzacıyı hackledi, CIA peşine düştü!

0

ABD bugünlerde çok ilginç bir hacking davasını tartışıyor. Bir Rus hacker’ın, 2014’te pizza dükkanlarını hedef alan hacking saldırısı sonrasında CIA tarafından film gibi bir operasyonla tutuklanması ve mahkemeye çıkarılması, Megaupload’ın kurucusunun tutuklanması kadar ilginç ve sıradışı bulunuyor.

2011 yılında ABD’deki çok sayıda irili ufaklı Pizza restoranının sunucularını hack’leyerek müşteriler adına kayıtlı kredi kartlarından 175 milyon dolar çalan hacker çetesinin başında Roman Seleznev ismli Rus hacker’ın olduğu tespit edilmişti. Ancak FBI’ın söz konusu hacker’ı yakalaması kolay görünmüyordu çünkü Seleznev bir Rus milletvekilinin oğluydu ve sıkı korunuyordu.

ABD’de savcılığın azılı bir suç örgütünün lideri ve Master Hacker olarak tanımladığı Sleznev’i yakalamak için bu kez devreye CIA girdi ve sıkı bir hazırlık aşamasından sonra ABD’ye ayak basmaktan özellikle kaçınan Sleznev’i Maldivler’deki bir hava limanına yapılan operasyonla tam anlamıyla “paketleyerek” ABD’ye kaçırdılar.

2014’de tutuklanan Sleznev o günden beri yasadışı olarak kaçırıldığı ve tutuklamanın hükümsüz olduğu yönünde itirazlarla mahkemeye başvuruyor ama sonuç alamıyor. Rusya da olay karşısına sessiz kalmıyor. Rusya Dış işleri bakanı Lavrov, Sleznev’in tutuklanma biçimini insan kaçırma olarak kabul ettiklerini ve ABD’yi bu konuda uyardıklarının altını çiziyor. Ama hiçbir girişim Sleznev’in hapisten salınmasını sağlamıyor. Ruslar, milletvekilinin oğlunun ABD tarafından esir ya da rehin alınmış olduğunu, hacking olayının ise bir kılıf olduğunu düşünüyorlar.

Dava uzadıkça uzuyor

Bu sırada Selznev’in davası da görüşülmeye başlandı ve son duruşmada Mad Pizza, ZPizza, Village Pizza ve Casa Mia gibi pizza restoranlarının sahiplerini tanık olarak dinledi. İlginç bir ifadede pizza dükkanı sahiplerinden biri, 2011’deki saldırı sonrasında dükkanın bilişim sistemini yeni baştan düzenlemek ve yeni donanımlarla, güvenlik uygulamaları satın almak için 10 bin dolar ödemek zorunda kaldığının altıı çizdi.

Sleznev’in avukatı ise hack olayının müvekkilinin yaptığına dair kanıt olmadığını ve davanın ABD’nin bir komplosu olduğunu ileri sürerek Selznev’in serbest bırakılmasını istiyor. Fakat bu örnek gösteriyor ki, ABD kendince şüpheli bulduğu herkesi dünyanın her yerinden CIA vasıtasıyla kaçırabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>