Play Store Joker içerikli uygulamaları sildi

0

Play Store Joker

Google Play Store Joker içerikli yaklaşık 1700 uygulamanın silindiğini duyurdu. Play Store’un bu silme kararıyla, kullanıcı güvenliğini hedeflediği belirtiliyor.

Play Store Joker için harekete geçti

2017’de ortaya çıkan Joker isimli kötü amaçlı yazılım, SMS sahtekarlığı yaparak kullanıcıların kişisel bilgilerine erişiyordu. Böylelikle fatura dolandırıcılığı bile yapılarak, kullanıcıların güvenliği tehlike altına giriyordu.

Google tarafından yayınlanan bir blog yazısında, Joker’in her türlü gizlenme tekniğini kullandığı belirtildi. Yapılan araştırmalar sonucunda, indirme sayısı 450 binden fazla olan 24 uygulama da dahil olmak üzere, toplamda 1700 uygulamanın mağazadan kaldırıldığı duyuruldu.

Joker içeren uygulama mevcut telefonunda yüklü olan kullanıcılar da artık bu uygulamalara giriş yapmakta sorun yaşıyor. Google’ın, Play Store’da yaptığı bu temizlik çalışmasıyla kullanıcılarını güvenceye almayı hedeflediğini söyleyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>