Play Store uygulama içi satın alma kurallarını sıkılaştırıyor

0

Play Store uygulama içi satın alma

Google Play Store uygulama içi satın alma kurallarında yeniliğe gidiyor. Böylelikle uygulama içi satın almalar, daha sıkı bir şekilde takip edilecek.

Play Store uygulama içi satın alma için harekete geçti

Uygulama içi satın almalarda Apple’ın izinden gitmeyi planlayan Google, Play Store için süreci daha sıkı hale getirecek. Bloomberg tarafından paylaşılan rapora göre Google yeni yönergeler yayınlamaya hazırlanıyor.

Aslında Apple ile benzer kurallara sahip olmasına rağmen Play Store bu kuralları sıkı bir şekilde uygulamıyordu. Örneğin, Apple gibi Play Store’da da uygulama içi satın alımlarda yüzde 30 komisyon alınmasına rağmen Match Gruop dahil birçok geliştirici bu sistemi atlamıştı. Geliştiriciler, uygulama mağazalarının elde ettiği bu gelirin haksız kazanç olduğuna inanıyor. Google, artık bu duruma müdahale ederek komisyon almaya başlayacak.

Geliştiricileri zor durumda bırakacak bu hamlenin, yoğun bir tepki alması bekleniyor. Epic Games, Spotify’ın da dahil olduğu 13 kurucu ortaklı bir koalisyon ile Apple’ın uygulama içi satın almalarına karşı çıkıyor. Bu koalisyonun hedefine artık Google Play Store da dahil olabilir. Bu nedenle uygulama için satın alma stratejisinde Apple ve Google’ın birlikte hareket etmesi gerekecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>