Polis drone üreticisinin ofisini bastı

0

Kickstarter’da iki sene önce ortaya çıkan akıllı drone Lily’nin öyküsü, şirketin ofisine yapılan bir polis baskını ile son buldu.

Kickstarter’da yayınladığı etkileyici video ile 1000 dolarlık akıllı drone’lardan toplam 34 milyon dolarlık ön sipariş toplayan ve parayı önden tahsil eden Lily Robotics, iki yıl geçmesine rağmen drone’u geliştirmeyi başaramayınca, projenin başarısızlığa uğradığını açıklamıştı.

Bu gelişme üzerine paralarını geri bekleyen müşterilerine ödeme yapma sözü veren şirket, hala ödeme yapmayınca, savcı şirketin ofisini bastı ve ofisteki tüm donanıma el koydu.

Dolandırıcılık davası mı açılıyor?

Şirketin sahibi hakkında dolandırıcılık suçundan dava açılmak üzere olduğunu düşündüren baskın sonrasında savcı basına bilgi vermedi. Savcının harekete geçmesindeki en büyük etken ise Lily’nin CEO’sunun, tanıtım filmini hazırlayan yapımcıya gödnerdiği e-mail’de “filmi hazırlarken GoPro lenslerini kullandığımızı kimsenin anlamaması gerekiyor, halka yalan söyleyeceksek buna çok iyi hazırlanmamız gerekiyor,” yazdığının ortaya çıkması oldu.

Lily, Kickstarter için hazırladığı tanıtım filminde, robot drone’un prototipi sanki hazırmış ve çalışıyormuş gibi bir imaj yaratmıştı. Ancak basına sızan e-mail’de bunun başka drone’lar ile çekilmiş sahte bir video olduğu anlaşılmıştı. Diğer bir deyişle, Lily Robotics, aradan geçen 2 senede robot drone’u geliştirmek için hiç çaba sarf etmemiş bulunuyor ve Kikcstarter’ı insanları dolandırıp paralarını almak için kullanmışa benziyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>