Polis, Google’da arama yapanlar için arama emri çıkardı

0

ABD’de ilginç bir hırsızlık vakası, polisin bir semtte belli bir tarih aralığında, belli bir ifadeyi aratanlar için arama emri çıkarmasına neden oldu.

Edina yaşanan hırsızlık olayında, kurbanların kredi kartı ve kişisel bilgileri kullanılarak 28.500 dolarlık hırsızlık yapıldı. 

Kurbanın kişisel bilgilerini sosyal medya mühendisliği ile elde eden hırsızları yakalamak için Polis şimdi Google üzerinde iz sürmek istiyor. Polis, Google’dan Aralık ayı içinde kurbanın ismini internette aratan kişilerin peşine düştü. Google bu arama iznine itiraz edeceklerini açıklasa da mahkemenin talep ettiği verileri polise vermek zorunda. Polis ise aradığı verileri Google’dan aldığında, şüphelilerin evine baskın yaparak, hırsızı yakalamaya çalışacak.

Polisin bu yeni soruşturma yöntemi ise şimdi ülkede yeni bir tartışmayı körüklemek üzere. Bazı çevreler bunun özgürlükleri kısıtlayan ve polis devleti olma yolunda tehlikeli bir adım olduğunu savunuyor. Polis ise bu yöntemle, hırsızları açığa çıkarmanın mümkün olacağını savunuyor.

Yine de artık insanlar komşularını veya merak ettikleri, ya da bir iş toplantısı öncesinde bilgi almak için birinin ismini Google’da aratırken büyük tedirginlik yaşayacaklar. İsmini arattığınız insanın başına bir şey gelirse, siz de şüpheliler arasına girebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>