Popüler Chrome eklentisinde kripto para kazıcısı çıktı

0

Google’ın ünlü internet tarayıcısı Chrome eklentileri sayesinde çok zengin işlevlere sahip olabiliyor ancak bunların arasında kripto para madenciliği olduğu bilinmiyordu. Bu eklentilerin Google kontrolünden geçtiğini ve güvenli olduğunu düşünen kullanıcılar çok yanılıyor olabilir.

Masum bir eklenti gibi görünüyordu

Chrome’un popüler eklentilerinden biri olan Archive Poster’da, tarayıcı üzerinden kripto para kazısı yapan Coinhive uygulaması çıktı.

Tumblr kullanıcılarının yoğun olarak kullandığı Archive Poster, başka bir Tumblr hesabındaki gönderiyi paylaşmayı kolaylaştıran işlevler sunuyor. 150 binden fazla kullanıcısı olan Archive Poster’da Coinhive uygulamasının saklanması ise ziyaret ettiğimiz web sitelerinde, indirdiğimiz eklentilerde, uygulamalarda hiçbir zaman güvende olamayacağımızın ispatı olarak karşımızda duruyor.

Tarayıcı geliştiricileri ise şimdi Coinhive gibi kazı uygulamalarının tarayıcılarında çalışmasını engelleyecek çözümler üretmeye çalışıyor. Şimdilik Opera tarıyıcısı yeni sürümünde kripto para kazıcılarını önlendiğini iddia etse de kullanıcıları kandırarak çalışma izni alan eklentiler gibi uygulamalara karşı önlem almak çok kolay değil. Kripto para kazıcıları ekran kartlarının ve laptopların ömrünü büyük hızla tüketerek birkaç ay içinde kullanılmaz hale gelmesine neden oluyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>