Porto Riko’nun internetini Google balonları sağlıyor

0

Yaz aylarındaki şiddetli kasırgalar nedeniyle yerle bir olan Porto Riko adası, aylardır internete ve elektriğe erişimi olmaksızın, medeniyetten yalıtılmış şekilde yaşıyordu.

ABD’ye bağlı olmasına rağmen, ABD’den yeterince destek alamayan Porto Riko tam anlamıyla unutulmuş ve mahvolmuş bir ada görünümü veriyordu. Yaz aylarındaki kasırga felaketinden sonra tüm alt yapısı çöken adada halk aylarca bağlı olduğu ABD yönetiminden yardım istemesine rağmen, çok kısıtlı destek alabildiler. Adada elektriği geri getirebilmek için Elon Musk’ı görevlendiren ABD yönetimi sayesinde Tesla ve Solar City adaya güneş enerjisi santrali kurdu. 

Şimdilik 110 bin kişi

Şimdi de Google’ın yüksek irtifadan yere internet bağlantısı sağlayan Project Loon balonları adanın etrafında dönmeye başladı ve 110 bin Porto Rikolu’ya kablosuz internet erişimi ulaştırmayı başardı. Ancak adada 3.5 milyon insanın yaşadığını unutmamak gerekiyor.

Project Loon için önemli bir sınav anlamına da gelen bu çalışmayla Google’ın özellikle Afrika ülkelerinde kullandığı internet balonlarının başarısı bir kez daha kanıtlanmış oldu. Balonlar üzerinden gelen bağlantıyı halkın kullanımına açma görevi ise ABD’li GSM sağlayıcısı AT&T’nin işi.

Baz istasyonu görevi yapan balonlar fırtına yüzünden yıkılan anten kuleleri yeniden inşa edilene kadar hizmet verecekler. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>