Bu uygulama sizi bir sanatçı yapacak

1

Instagram hızlı yükselişini fotoğraflara eklediğimiz filtrelere borçlu bir bakıma. Hepimizin içinde saklı olan o sanat aşığını ortaya çıkarmak, yapmayı çok istediğimiz ama Photoshop’ta vakit harcamayı göze alamadığımız filtreleri tek tuşla fotoğraflara eklemekle mümkün oldu. Yeni bir iOS uygulaması olan Prisma ise bu filtre işini bir adım öteye taşıyor ve çekilen fotoğrafları birer sanat eserine dönüştürüyor.

Uygulamayı ilk olarak TNW’de gördüm ve bir süredir deneme fırsatı buldum. Ücretsiz olarak App Store üzerinden indirilebilen yazılım, çektiğiniz fotoğraflara basit filtreler eklemekle yetinmiyor. Her fotoğraf Prisma’nın kendi sistemindeki sinir ağları ve yapay zeka teknolojisi tarafından inceleniyor. Mantıksal bağlantılar kuruluyor. Örneğin fotoğraftaki gözler, çiçekler ve manzaralar ayırt ediliyor ve ardından buna uygun biçimde resmetme işlemi başlıyor.

prisma ornek
Bu bir çizim değil, çekilen bir fotoğrafın Ghots adlı filtreyle birkaç saniye içinde düzenlenmiş hali.

Prisma ile herkes ressam olacak

İçinizdeki Picasso’yu, Roland Green’i ya da gotik ressamı saklı tutmanıza gerek kalmadı. Çektiğiniz fotoğraf ister bir manzara olsun, ister yakın çekim bir yüz, isterse bir ofis masası… Prisma’nın pek çok farklı “filtresi” içinde tam olarak o fotoğrafa uygun bir çalışmayı mutlaka bulacaksınız.

Uygulamayı indirdikten sonra siz de kendinizi Sling Kong oynamak yerine eski fotoğrafları burada farklı filtrelerle denerken bulabilirsiniz. Geliştiricilerin verdiği bilgiye göre, Temmuz ayı bitmeden Prisma uygulaması Android kullanıcılarının da telefonunu şenlendirecek. Dahası, çektiğiniz videoları benzer filtrelerle gerçek dışı boyutlara taşıyabileceğiniz yeni özelliği de yakında uygulama içinde boy gösterecek. Uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>