Techinside Google News
Techinside Google News

Profesyonel Facebook’un Zamanı Geldi

- Advertisement -

Sosyal medyanın iş dünyasında iletişim olanaklarını zenginleştirdiği şüphesiz. Bu servisler sayesinde profesyonel kullanıcılar birbirlerine daha kolay erişebiliyor, daha kolay iletişim kurabiliyor ve hatta birbirlerinin görüş, yorum ve düşüncelerine de kolayca ulaşabiliyorlar.

LinkedIn’in yüz milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşarak Facebook ile yarışabiliyor olmasının ardında da, sosyal medya servislerinin profesyoneller arasında bir ihtiyaç haline dönüşmesi gerçeği yatıyor.

Piyasa araştırma şirketi IDC, geçtiğimiz Ağustos ayında LinkedIn ve Monster Worldwide’ın dahil olduğu online kariyer pazarının yıllık 6 milyar dolarlık bir değere sahip olduğunu açıklamıştı. Giderek büyüyen bu rakam, elbette sosyal medya servislerinin dikkatinden kaçmıyor.

Bu büyük ihtiyacın farkında olan Facebook’un da bir süredir profesyoneller için özel bir Facebook sürümü hazırladığını biliyorduk. İşyerlerinde en çok kullanılan web uygulamalarının başında gelen Facebook’u ofislere ve profesyonel kullanıcılara daha uygun hale getirecek olan profesyonel Facebook sürümü, bildiğimiz Facebook’un içinden gençlerin “çılgın” paylaşımlarını süzerek, odak noktasını profesyonellerin ihtiyaçlarına yöneltecek. Yani profesyonel Facebook uygulamasını açtığımızda veya Facebook’un profesyonel sekmesine geçtiğimizde, ekonomi haberleriyle, döviz kuruyla, borsa gelişmeleriyle, takip ettiğimiz sektörlerdeki gelişmelerle, iş arkadaşlarımızın veya iş dünyasındaki kontaklarımızın duyurularıyla, yeni iş pozisyonlarıyla karşılaşacağımız bir Facebook deneyimi yaşayacağız. Facebook iş aramak için de en önemli mecra haline gelecek.

Yeni, profesyonel Facebook’un, Facebook at Work ismini taşıyacağını da biliyoruz. Facebook Küresel Platform Ortaklıkları Direktörü Julien Codorniou, güvenlik araçları da dahil olmak üzere Facebook at Work için özel ürünler geliştirdiklerini de açıkladı. Codorniou’nun altını çizdiği bir nokta da, Facebook at Work ile oyun oynanamayacağı… Yani Facebook’u ofiste açtığınızda artık tavla, pişpirik, Candy Crush oynamak mümkün olmayacak.

Şirketlerin IT departmanlarında çalışanların da işi böylece kolaylaşacak. Facebook’ta oyun oynayan birkaç çalışana sinirlenip tüm şirkete Facebook’u yasaklayan yöneticiler yüzünden şirket çalışanlarının tepkisini karşılamak zorunda kalmayacaklar. Büyük ihtimalle normal Facebook pek çok şirketin sunucularında yasaklı olacak ancak Facebook at Work beyaz listeye girecek.

Bakalım, iş dünyamız ve çalışanlarımız profesyonel kariyerlerine sosyal medyayı adapte etmekte ne kadar başarılı olacaklar? LinkedIn ile bunun küçük bir deneyini yapmıştık ancak Facebook gibi bir dev profesyonel alana girdiğinde işin rengi değişecek ve 2016 bu sınavı verdiğimiz yıl olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir