Programlama dili Java 25 yaşında

0

Programlama dili Java

Dünyanın en popüler programlama dillerinden biri olan Java, artık çeyrek aşırı geçti. Programlama dili Java 25. yaşını kutluyor.

Programlama dili Java çeyrek asırı geçti

Günümüzde dijitalleşme ve bilişim teknolojilerine olan talepte yaşanan artışla, yazılım sektöründe ciddi bir büyüme yaşanıyor. Sektörde birçok farklı programlama kullanılsa da geçmişten günümüze popülerliğini korumayı başarabilen programlama dili sayısı çok az sayıda diyebiliriz.

Çeyrek asırlık bir geçmişe sahip olan Java, bu yıl 25. yaşını kutluyor. Sun Microsystems ekibinde yer alan James Gosling tarafından, 1991 yılında Java’nın temelleri atılmıştı. Daha sonra Oracle tarafından satın alınan ve Oak dili oluşturmak için kullanılan Java’nın ismi bu dönemde değişmişti. 1995 yılında ise yeniden Java adıyla anılmaya başlanmıştı.

Java’nın tarihine baktığımızda sanal makinenin Netscape tarayıcısına dahil olması önemli bir dönüm noktası oldu. Bu gelişmeden sonra, Java’nın bilinirliği ve popülerliğinde önemli bir artış yaşandı.

Oldukça başarılarla dolu bir geçmişe sahip olan Java, 25. yılı anısına özel bir site yayına aldı. Buraya tıklayarak siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Java günümüzde medya oynatıcılardan büyük hadron çarpıştırıcılara kadar geniş bir kullanım alanına sahip.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>