Project Loon, Porto Riko’da hayata geçiyor

0

Karayip Denizi’ndeki ABD sömürgesi Porto Riko, internet sorununu çözmek için Google’ın balonla internet sağlama projesi Project Loon’u hayata geçiriyor.

3.5 milyon insanın yaşadığı Porto Riko, bölgeyi arka arkaya vuran kasırgalar nedeniyle felaket bölgesine dönüşmüş durumda. Bölgede yiyecek içecek sıkıntısı yaşandığı gibi, ABD anakarasından bölgeye yardımların geç ulaşması nedeniyle ülkede büyük bir kriz yaşanıyor.

Porto Riko yönetimi, çöken iletişim alt yapısı nedeniyle şimdi alternatif olarak Google’ın Project Loon balonlarını devreye almaya hazırlanıyor. Balonlar üzerinden geniş alanlara kablosuz internet bağlantısı vermeye başlayacak olan ülke yönetimi böyle iletişim problemin çözülene kadar halka destek olmayı planlıyor.

Bu girişim aynı zamanda Google için Project Loon’un tam kapasiteli testi olacak ve projenin kendini kanıtlamasına imkan verecek. Project Loon aslında 2011 yılından beri felaket bölgelerinde internet bağlantısı sağlamak için hizmet veriyordu ancak henüz sürekli kullanıma geçiş yaptığı bir bölge yok. Proje için şimdilik Brezilya’nın ve Yeni Zellanda’nın dağlık bölgelerinde pilot program uygulanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>