PSA ve FCA birleşmesi ne durumda?

0

PSA ve FCA birleşmesi

Otomotiv dünyasının merakla beklediği PSA ve FCA birleşmesi ile ilgili yeni bilgiler geldi. Yapılan incelemeler sonrasında Haziran ayında karar açıklanacak.

PSA ve FCA birleşmesi Haziran’da açıklanacak

Otomotiv sektöründe üreticilerin birbirleriyle ortaklık kurmaları veya satın alma stratejisi uygulamaları artık alışık olduğumuz bir durum. Ancak böylesine dev şirketlerin yaptıkları satın almalar ve kurdukları ortaklıklar mecburen kademeli olarak gerçekleşiyor.

Bundan yaklaşık 1 yıl önce Fiat Chrysler (FCA) ve PSA’nın birleşerek son yılların en büyük anlaşmasına imza atacağı duyurulmuştu. Bu birleşmeyle ilgli nihai kararın açıklanacağı tarih belli oldu. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan incelemeler sonrasında, kararın 17 Haziran tarihinde açıklanacağı belirtildi.

50 milyar dolar değerindeki bu anlaşma onaylandığında, ortaya çıkacak yeni şirket en büyük 5 otomotiv üreticisinden biri olacak. Anlaşma sonrasında yeni şirketin bünyesinde Fiat, Citroen, Opel, gibi dev markalar yer alacak.

Anlaşmanın salgın dönemine gelmesi, şirketler anlaşmadan vazgeçiyor iddialarını gündeme getirmişti. Ancak iki şirket de bu iddiaları yalanlamıştı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>