PTT’den e-ticarette Afrika atılımı

0

Türkiye ve Tunus arasında e-ticaret anlaşması imzalandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tunus Dijital Ekonomi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı arasında Dünya Posta Birliği’nin (UPU) [email protected] Projesi kapsamında  3 Mayıs’ta E-Ticaret İş Birliği Anlaşması imzalandı.

İdari Konsey Başkanlığını Türkiye adına PTT A.Ş’nin yürüttüğü Dünya Posta Birliği (UPU) tarafından dünyada e-ticaret gelişmişlik düzeyini dengelemek amacı kapsamında Afrika kıtasına yönelik olarak tasarlanan [email protected] projesi, Afrika ülkelerinin kapsayıcı bir erişimle e-ticaret sistemine dâhil olmasını hedefliyor.

Afrika ile ticaret hacmi 20 milyar doları aştı

PTT’nin öncülük ettiği projenin hayata geçirilmesine yönelik olarak proje kapsamında yer alan kilit ülkelerden Tunus İletişim Teknolojileri ve Dijital Ekonomi Bakanı, UPU Genel Müdürü ve ilgili ülkelerin posta idarelerinin genel müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirilen [email protected] Projesi kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Mehmet Cahit Turhan, E-Ticaret İş Birliği Anlaşması açılışında konuştu. İş birliğini geliştirmek adına ortaya konan ortak irade neticesinde ticaret hacminde kayda değer artış gerçekleştiğini ifade eden Bakan Turhan şöyle devam etti:“Bu ticaret hacmi yaklaşık dört katına çıkarak 20 milyar doları aştı. Afrika kıtası ülkelerini, dünyanın geleceği için giderek yükselen değer olarak görüyoruz. O nedenle de her fırsatta Afrika kıtası ülkeleriyle aramızdaki stratejik ortaklık ve işbirliğini geliştirmek, tahkim etmek adına neler yapılabilir yollarını arıyoruz. Bu anlamda [email protected] projesini yeni bir kanal olarak görüyoruz.” E-ticaret konusunda PTT’nin yanı sıra THY ve İstanbul Havalimanı gibi önemli avantajlara sahip olduklarını dile getiren Turhan, Afrika, son 4 yılda e-ticarete katılan kullanıcı sayısında 225 milyonla, Asya-Pasifik bölgesinden sonra ikinci sırada yer aldığını aktardı. 

Afrika, Asya’dan sonra en büyük ikinci kıta

Tunus Dijital Ekonomi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Mohamed Anouar Maarouf ise bu etkinliği çok beklediklerini belirterek, organizasyona fikir öncülüğü yapan Bakan Turhan’a teşekkür etti. Afrika’nın 1,2 milyarlık nüfusuyla Asya’dan sonra en kalabalık ikinci kıta olduğu bilgisini veren Maarouf, bölgedeki e-ticaret satış adedinin 2018 itibarıyla 21 milyona ulaştığını bildirdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>