Techinside Google News
Techinside Google News

QR kodlu menülerin sonu geliyor

Birçok restoran, müşterilerin QR kodu menülerden hoşlanmaması nedeniyle dijitalden vaz geçip fiziksel menülere geri dönüyor
- Advertisement -

    QR kodlu restoran menüsü, yakın zamanda Covid-19 pandemisinin bir anısı oldu. Birçok restoran müşterilerin QR kodlu menülerden hoşlanmaması nedeniyle fiziksel menülere geri dönüyor.

    Restoran teknoloji bülteni Expedite‘in kurucusu Kristen Hawley, “Neredeyse evrensel olarak hoşnutsuzlar” dedi. QR kodlu menüler, müşterilerin menülere bakmasını, sipariş vermesini, ödeme yapmasını ve bahşiş vermeyi tek seferde yapmasını sağlayarak pandemi sırasında restoranlarda yaygınlaştı. Bu dijital menüler, restoran çalışanları ile müşteriler arasındaki teması ortadan kaldırmaya yardımcı olarak hijyenik amaçlar için pandemi sırasında önemli hale geldi.

    Başlangıçta, bu QR kodlu menüler restoranların gelecekteki bir unsur olarak düşünülüyordu. Ancak o zamandan beri daha az restoran QR kodlu menü oluşturuyor ve aktif olan kodlar müşteriler tarafından daha az taranıyor.

    Müşteriler, restoranda yemek yerken telefonlarını çıkarmak istemiyor çünkü bu kaba veya dikkat dağıtıcı olarak algılanabiliyor. Bir restoran sahibi, QR kodlu menünün temel olarak “romantizmin tersi” olduğunu çünkü konuşmayı engelleyebildiğini söylüyor. QR kodu menüler ayrıca müşteri verilerinin izlenmesi konusunda gizlilik endişelerine yol açıyor.

    QR kodlu menü müşterilerin gözdesi olmasa da, restoran sahipleri de menülerden vazgeçmeye eğilimli olduklarını söylüyor. Restoran sahipleri, teknolojiye alışkın olmayan yaşlı müşterilerin QR menülerle zorluk yaşadığını ve basılı menülerin yanı sıra QR menülerin özellikle müşterilerin onları kullanmaması durumunda maliyetli olabileceğini söylüyor.

    Ancak bazı restoranlar, QR kodlarını korumakta kararlılar. Özellikle müşterilere sağladıkları kolaylık ve esneklik ve menülerin garsona bağımlı olmadan sipariş verilip ödeme yapılabilmesini sağladığı için.

    Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

    SON VİDEO

    TÜMÜ
    00:02:43

    Nvidia çip sektöründe lider oldu!

    YORUM YAP

    Lütfen yorumunuzu giriniz!
    Lütfen isminizi buraya giriniz

    İlginizi çekebilir