Techinside Google News
Techinside Google News

Qualcomm 1200’den fazla personelini işten çıkartacak

Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden biri olan Qualcomm, işgücünü azaltıyor. İşten çıkartmalar şimdilik ABD ile sınırlı gibi görünüyor

ABD’de California Eyalet İstihdam Geliştirme Departmanı’na yapılan bir başvuruya göre, San Diego merkezli çip üreticisi Qualcomm, yaklaşık 1250 kişiyi işten çıkaracak. Etkilenen çalışanlar arasında San Diego ve Santa Clara’da çalışan mühendislerden hukuk müşavirlerine, insan kaynakları departmanından üst düzey yöneticilere dek pek çok farklı görevde bulunanlar yer alıyor. İşten çıkarmalar 13 Aralık civarında gerçekleşecek.

İşten çıkarma haberleri, şirketin Apple ile en az 2026 yılına kadar 5G çipleri sağlamak üzere bir anlaşma yaptığını duyurmasından yaklaşık bir ay sonra geldi. Qualcomm aynı zamanda yeni duyurulan Meta Quest 3’ün de çip tedarikçisi. Firma daha birkaç gün önce de bilgisayarlar için 2024 yılında çıkacak yeni Snapdragon X serisini tanıtmıştı. Ayrıca Qualcomm, yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3’ün resmi tanıtımını, 24 Ekim tarihinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

- Advertisement -

Qualcomm yeni ürünler tanıtsa da karlılık ana problem

Tüm bu gelişmeler olurken, üstelik ABD yönetimi çip üreticilerine yönelik 52 milyar doların üzerinde hibe ve teşvik paketi açıklamışken ürün ve servisleri için yeni pazarlar yaratan ve yeni anlaşmalar gerçekleştiren Qualcomm’un hem de anavatanında küçülmeye gitmesi şaşkınlık yarattı.

Uzmanlar, Qualcomm’daki işten çıkartma kararını firmanın son dönemde azalan gelirlerine bağlıyor. Ağustos ayında analistlerle yaptığı bir görüşmede firmanın Mali İşler Müdürü Akash Palkhiwala, şirketin azalan gelirlerle karşı karşıya kalması nedeniyle maliyetleri düşürmek için proaktif önlemler alacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. Palkhiwala Ağustos ayındaki görüşmede “İşletme disiplinine olan bağlılığımız göz önüne alındığında, proaktif olarak ek maliyet eylemleri uygulayacağız” demiş ve eklemişti: “Temel göstergelerimizin iyileştiğine dair süreğen işaretler görene kadar, faaliyet çerçevemiz acil bir iyileşme öngörmüyor.”

İşten çıkarmalar, bu yıl teknoloji sektöründeki daha geniş çaplı kesintilerin ve özellikle çip üreticisinin gelirlerindeki azalmanın ortasında gerçekleşti. Qualcomm, akıllı telefon çiplerinin tasarımı ve satışından yılda milyarlarca dolar kazanıyor, ancak cihazlara olan talebin azalması firmanın kârını azalttı. Bu arada Apple’ın da hücresel modem çipinin kendi versiyonunu geliştirmek için çalıştığını ve Qualcomm’a olan uzun süreli bağımlılığını sona erdirmek için ciddi bir mücadele verdiğini unutmamak lazım.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir