Qualcomm 5G çözümü geliştirdi

0

Qualcomm 5G

Robotlar için Qualcomm 5G çözümü geliştirdi. Qualcomm’un bu yeni çözümüyle, daha yetenekli robotların geliştirilmesinin önü açılıyor.

Qualcomm 5G çözümü: Robotics RB5

5G alanında yenilikçi çözümlere imza atan Qualcomm, Robotics RB5 isimli yeni çözümünü duyurdu. Bu yeni geliştirme platformu, QRB5165 işlemcisini temel alıyor. Qualcomm Artificial Intelligence Engine 5.0 destekli bu çözüm, yapay zeka performansını 15 TOPS seviyelerine kadar çıkarıyor.

Bu yeni çözümün en önem çıkan özelliği ise görüntü işleme konusunda sunduğu yüksek performans diyebiliriz. Robotics RB5, Spectra 480 ile saniyede 2 gigapixel veri işleyebiliyor. Bu sayede Robotics RB5 görüntü işleme konusunda daha iyi robotlar geliştirilmesini sağlayacak.

Qualcomm’un Robotics RB5 çözümünün özellikle robotik sektöründe faaliyet gösteren şirketler tarafından yoğun ilgi görmesi bekleniyor

Robotics RB5 platformunun Intel RealSense, Lantronix gibi 30’dan fazla robotik platform ile uyumlu olduğu belirtiliyor. Ayrıca şimdiden API’ler geliştirilmeye de başlandı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>