Qualcomm, Blackberry’ye 815 milyon dolar ödeyecek

0

Kanadalı Blackberry telefon üretmeyi bırakmış olabilir ama mahkemenin hükmettiği tazminatları toplayarak bir süre daha kasasını doldurmaya devam edebilir.

Blackberry’nin telefon ürettiği yıllardan kalan hesaplarında, Qualcomm’un uyguladığı fiyatlandırma nedeniyle zarara uğradığını iddia etmesiyle açılan davayı gören mahkeme Blackbery’nin haklı olduğuna karar vererek Qualcomm’a 815 milyon dolarlık ceza kesti. Kesilen cezaya ise faizler ve mahkeme/avukat masrafları dahil değil.

Öte yandan Qualcomm, Blackberry’nin kazandığı tazminatın Qualcomm hakkında devam eden başka davalarla alakalı olmadığını ve diğer davaların kendi seyrinde devam edeceğini vurgularken Blackberry hisselri borsada bir günde %15 değer kazandı.

Mahkeme, faiz ve mahkeme masraflarını tespit ederek cezanın son halini tespit etmek için 30 Mayıs tarihinde yeniden toplanacak böylece Qualcomm’un ödeyeceği rakam 1 milyar dolara biraz daha yaklaşmış olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>