Qualcomm Centriq 2400 için Microsoft ile işbirliği

0

Açık İşlem Projesi Zirvesi 2017‘de, Qualcomm 10 nanometre Qualcomm Centriq 2400 platformu üzerinden sunduğu yeni nesil bulut servislerini hızlandırmak için Microsoft ile işbirliğine gittiğini duyurdu.

Qualcomm Centriq 2400 sunucu çözümlerinin güç verdiği Microsoft Azure bulut platformu üzerinde çalışan, OCP’de sunuculara özel, gelişmiş 10 nanometre Qualcomm Centriq 2400 platformunu tanıttı.

Qualcomm Centriq 2400 Açık İşlem Anakart sunucu özellikleri, Microsoft’un Olimpos Projesi‘nin son versiyonu üzerine inşa edildi. Qualcomm Centriq 2400 işlemcisinin güç verdiği Windows Server ilk herkese açık demosunu da gerçekleştirdi.

Qualcomm Centriq 2400 Açık İşlem Anakartı QDT’nin en son duyurduğu 10nm, 48-çekirdekli sunucu işlemcisi ile bir araya gelerek hafıza, ağ ve çevre birimleri için geliştirilmiş arayüzlerle OCP topluluğunun en yaygın bulut işlem iş yükleri için ARM tabanlı sunuculara erişmesini ve geliştirmeler yapmasını sağlıyor. 

QDT, Açık İşlem Projesi Vakfı’nın altın üyesi

Bu ekosistemi destekleyen bir işaret olarak QDT ayrıca Açık İşlem Projesi Vakfı‘nın altın üyesi olduğunu da duyurdu. QDT, pazarın hazır olması ve yazılımlar için aralarında Red Hat, Canonical, Mellanox gibi şirketlerin de olduğu önde gelen şirketlerle çalışmaya devam ediyor. 

17-03/14/qualcomm-centriq-2400-2.jpg

Standart 1U sunucu sistemine uyan bu kart, veri merkezi iş yüklerinde yoğun işlemler için tasarımlar geliştirmesi için esneklik sunuyor. İşlem hızlandırıcıları, multi-host NIC‘ler ve NVMe gibi gelişmiş depolama teknolojileriyle birlikte çalışarak özel iş yükleri için performansı optimize ediyor.

Qualcomm Datacenter Technologies Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ram Peddibhotla “Microsoft ile yaptığımız işbirliği ve OCP topluluğuna yaptığımız katkı, Qualcomm Centriq 2400 gibi inovasyonların yapılmasını ve veri merkezlerinde hızla kullanılmasını mümkün hale getiriyor.” dedi.

Microsoft Azure Mühendisi Dr. Leendert van Doorn “Microsoft’un iç kullanımı için Windows Server ve Qualcomm Centriq 2400 Açık İşlem Anakartı sunucu şartları konusunda yaptığımız ortak çalışma, Microsoft’un Olimpos Projesi ile de uyumlu olup QDT-tabanlı sunucu platformları üzerinde bulut servislerimizi sunma yönünde atılmış önemli bir adımdır.” 

The Qualcomm Centriq 2400 Açık İşlem Anakartı, 8 – 9 Mart‘ta Kaliforniya’nın Santa Clara şehrindeki OCP ABD Zirvesi’nde bulunan Microsoft‘un A4 standında ve Mellanox‘un C-23 standında sergilenecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>