Qualcomm Çinli firmalarla 2 milyar dolarlık satış sözleşmesi imzaladı

0

ABD’li mobil işlemci üreticisi Qualcomm, Çinli Lenovo, Xiaomi, vivo ve OPPO ile önümüzdeki iki yıl için gerçekleşecek alışverişler için sözleşme imzaladı. Sözleşmeye göre alışverişlerin toplam bedeli 2 milyar dolardan az olmayacak. 

Qualcomm müşterileri bağlıyor mu?

Öte yandan şirketin önümüzdeki iki yıl boyunca Çin’in en önemli elektronik üreticilerini bağlamış olması da anlaşmanın diğer önemli bir detayı. Bu da diğer işlemci üreticileri için kötü haber anlamına geliyor.

Ancak bu anlaşma “bağlayıcı” olmama özelliğini de taşıyor. Yani firmalar iki yıl içinde fikirlerini değiştirebilirler fakat bu durumda işlemci üreticisi ile aralarının bozulması ve farklı ihtiyaçlarına daha yüksek maliyetle ulaşma riski bulunuyor.

Qualcomm ise bu sözleşme gereğince, önümüzdeki iki yıl boyunca şirketlerin ihtiyaç duyacağı üretimi şimdiden planlamak üzere yatırımlarına başlayacak ve sözleşme imzaladığı müşterilerini ürün tedarikinde öncelikli tutacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>