Ve Qualcomm da Apple’a dava açtı

0

Apple ve Qualcomm arasındaki yasal savaşta beklenen oldu ve Qualcomm da Apple’a milyar dolarlık tazminat davası açtı. Böylece 2010’a doğru Apple ve Samsung arasında başlayan karşılıklı dev davalar açma savaşının şimdi de Apple ve Qualcomm arasında başladığı düşünülüyor.

Apple, Ocak ayında Qualcomm’a 1 milyar dolarlık tazminat davası açmış ve piyasadaki hakim konumunu kullanarak Apple’a ürünlerini zorla sattığını, kendi ürünleri dışında ürün kullanmama şantajı yaptığını iddia etmişti.

Uzun yıllardır Qualcomm ile beraber çalışan ve iPhone’dan iPad’e kadar çeşitli ürünlerini Qualcomm’un ürettiği işlemciler veya çip sistemleri ile üreten Apple’ın bu hamlesi, piyasadaki diğer üreticilerin de Qualcomm’un tekelci yapılanmasından rahatsızlığını dile getirmesine neden olmuş ve bir isyan başlamıştı. Apple’ın bu davası, Çin hükumetini de harekete geçirip Qualcomm hakkında tekelcilik suçlamasıyla dava açmasına ön ayak olmuştu.

Qualcomm şimdi Apple’ın ürünlerini Qualcomm teknolojileri sayesinde hayata geçirebildiğini ve kazandığı paranın büyük bölümünü Qualcomm sayesinde edindiğini ancak sözleşmelerini bozmak için markasına zarar verdiğini iddia ederek tazminat davası açtı.

Qualcomm’un mahkemeye sunduğu uzun bir suçlama listesinde dikkat çeken detaylar arasında Apple’ın telefonlarında kullandığı Qualcomm çiplerinin gücünü kasten kısıtlayarak markanın modem çiplerinin performans algısını düşürmesi gibi suçlamalar var.

Şimdi, iki dev arasındaki karşılıklı davalar açma sürecinin, farklı alanlara da sıçraması ve tahmin edilmesi çok zor suçlamalarla birbirlerine milyar dolarlık tazminat davaları açmaları bekleniyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>