Qualcomm Meizu’yu hırsızlıkla suçladı

0

ABD’li mobil işlemci üreticisi Qualcomm’un Çin’deki zorlu savaşında yeni bir cephe açıldı. Çin’de ticaretin gelişimi için çalışan Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu 2015’te Qualcomm’u tekel oluşturmak amacıyla Çin’deki küçük üreticileri aşırı patent ve telif hakkı talepleri ile sıkıştırmaktan suçlu bularak şirkete Çin tarihindeki en büyük cezayı kesmişti. 975 milyon dolarlık bu ceza nedeniyle Qualcomm ağır bir darbe almışken firma şimdi Çin’de karşı atağa geçiyor gibi görünüyor.

Çinli üretici Meizu’yu kendine ait patentli teknolojileri izinsiz kullanmakla suçlayan ve Beijing’te dava açan ABD’li işlemci üreticisi bu davadan kazanacağı tazminatla, Çin’de ödemek zorunda kalacağı 1 milyar dolara yakın cezanın acısını hafifletmeyi umuyor. Meizu’ya karşı açılan davada telefon üreticisinin, ABD’li işlemci üreticisine ait 3G ve 4G temelli teknolojileri izinsiz olarak kullandığı suçlaması yapılıyor. Kendi şirketlerini, ABD’li şirketlerin ağır şartlarına karşı korumasıyla bilinen Çin’in bu davaya nasıl tepki vereceği ise şimdilik bilinmiyor ancak devletin kısa süre önce Qualcomm’a Çinli şirketleri telif hakları baskısıyla ezerek tekel oluşturmaya çalışması suçlamasıyla 1 milyar dolarlık ceza kesmiş olması bu davayı daha ilginç kılıyor.

Şirket bu arada, Çin’de aynı cezayla tekrar karşılaşmamak için, patentli teknolojilerinin kullanımına dair talep ettiği telif hakları için yeni bir politika belirlemeye çalışıyor. Şirketin Çinli üreticilerden istediği telif miktarı azaldığında, Çin’de üretilen telefonların daha da ucuzlaması veya daha kaliteli üretim mümkün olabilecek.

Açılan dava hakkında Meizu’dan ise henüz bir açıklama gelmedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>