Qualcomm ve Microsoft işbirliği sürprizi

0

Qualcomm ve Microsoft, Windows 10’un Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerinde çalışacağını duyurarak, önemli bir sürpriz yaptılar.

Böylece, piyasadaki sayısız cep telefonu ve tablet artık Windows 10’un full sürümünü çalıştırabilme imkanına kavuşuyor.

Microsoft daha önce ARM tabanlı işlemcilerde çalışacak Windows RT sürümünü hayata geçirmişti ancak masa üstü Windows’un yetenekleri kısılmış versiyonu olan Windows RT popüler olmayı başaramamıştı.

Microsoft yeni ufuklara yelken açtı

Yeni işbirliğinde ise yeni nesil Snapdragon işlemciler üzerinde çalışacak Windows 10, 32Bit evrensel Windows uygulamalarını çalıştırabilecek

İki firma da işbirliği konusunda detaylı açıklama yapmazken, Qualcomm, Snapdragon destekli ilk Windows 10 PC’lerin 2017’de piyasada olacağının altını çizdi.

Bu yeni işbirliği sayesinde, çok ince, çok hafif ve enerji tüketimi çok düşük olan yeni bir PC formatı üretmek mümkün olabileceği gibi, Snapdragon işlemcili ve Windows 10 sistemli yeni tabletler görmemiz de mümkün olabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>