Techinside Google News
Techinside Google News

Qualcomm WiFi Sorunlarını Çözecek

- Advertisement -

Konvansiyonel WiFi sistemlerinde kablosuz erişim noktaları tek bir seferde tek bir istemci ile iletişim kuracak şekilde çalışmaktadır. Birden fazla istemci için servis sağlamak için erişim noktaları kısa zaman aralıkları servis verdikleri istemcileri değiştirerek görevlerini yerine getirirler. Ancak aynı WiFi erişim noktasını kullanan kullanıcı sayısı arttıkça bu bir probleme dönüşmeye başlar zira istemciler için kesintisiz bir WiFi deneyimi sağlatabilecek hızla tüm sitemcilere cevap vermek imkansız hale gelir.

Qualcom geliştirdiği MU-MIMO (multi user-multiple-input multiple-output) teknolojisi ile bu problemi çözmeyi vaadediyor. Qualcomm Atheros Başkanı Todd Antes yaptığı açıklamada; “Geliştirdiğimiz yeni teknoloji aynı anda üç istemciye cevap verebilecek kapasiteye sahip” diyor ve ekliyor; “mevcut WiFi hizmet kapasitesinin performansında iki ila üç kat arasında bir iyileşme sunuyoruz.”

mu-mimo
Aynı anda tek biri yerine üç istemci çalışabiliyor

Ancak akıllara gelen ilk soru bu teknolojinin hangi süreçte kullanıma geçeceği ve altyapı yatırım maliyeti olarak nasıl bir bütçe gerektireceği? Bu sorunun cevabı ise bir diğer Qualcomm teknolojisinde yatıyor. Sony Xperia Z2, HTC One M8 ve Samsung Galaxy S5 gibi 2014 yılının amiral akıllı telefonlarının tamamında kullanılan Qualcomm Snapdragon 801 ve bu yıl içinde piyasaya sürülecek Snapdragon 805 işlemcilerinin tamamında bu teknoloji için gerekli bileşenler bulunmakta. Ancak bu madalyonun tek yüzü zira bu teknolojinin aktif şekilde kullanılabilmesi için WiFi erişim noktalarının da bu teknolojiye sahip olması gerekiyor. Qualcomm şu anda pek çok OEM üretici ile yaptığı iş birlikleri sayesinde bu teknolojinin erişim noktalarında da kullanılması için çabalarını sürdürüyor. Beklentiler 2015 yılı ile birlikte MU-MIMO teknolojisinin aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmış olacağı yönünde.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir