Qualcomm para cezası ödeyecek mi?

0

Qualcomm para cezası

Tayland tarafından alınan kapsamınsda Qualcomm para cezası almıştı. Ancak yapılan yeni bir anlaşma ile bu ceza kaldırıldı.

Qualcomm para cezası için anlaşma yaptı

ABD’li çip üreticisi Qualcomm, son yıllarda birçok rakibi ve ülke ile davalık oluyor. Son olarak Tayvan’da rekabet kurallarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Qualcomm, 774 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Şirket, bu cezanın 93 milyon dolarlık kısmını ödemiş, geri kalanının iptali için ise girişimlerde bulunmuştu. İptal edilmeyen bu ceza, yeni bir yatırım yöntemine dönüştürüldü.

Tayvan hükümeti ile yapılan anlaşma kapsamında Qualcomm, ülkede 700 milyon dolarlık yatırım yapacak. Üretim ve mühendislik birimlerinin yanı sıra 5G alanında hükümet ile iş birliği yapılacak. Böylelikle hem ceza ödenmemiş hem de ticari faaliyetler artırılmış olacak.

Ancak Qualcomm’un ceza ödemeyecek olması, her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Şirket, 5 yıl boyunca Tayvan rekabet kurumu tarafından takip edilmeye devam edilecek. Geçmiş dönemlerdeki faaliyetlerine benzer davranıp davranmadığı konusunda raporlar hazırlanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>