Qualcomm’a rekabet davası

0

Daha önce rekabet yasalarına aykırı davrandığı için yüzlerce milyon dolar ceza ödemek zorunda kalan Qualcomm’a şimdi de ABD Ticaret Bakanlığı dava açıyor.

Hakim konumunu kullanarak cep telefonu üreticilerine, yüksek fiyatlardan modem sattığı suçlamasıyla dava açıkan Qualcomm’un, cep telefonu üreticilerini, tehdit ettiğinin de altı çiziliyor.

Rakipten ürün alırsan, benim ürünlerim daha pahalı olur

Telefon üreticilerine, “ya benim modemimi ve teknolojilerimi kullanmak için ekstra telif ücreti ödersin ya da telefonlarınız geniş kullanım alanı bulamaz,” tehdidi yaptığı vurgulanan Qualcomm ise bu suçlamaları reddederek, tamamen yasal sınırlar içinde ürünleri için doğru ücretleri talep ettiklerini vurguluyor.

Öte yandan ABD Ticaret Bakanlığı, Qualcomm’un müşterilerine imzalatmaya zorladığı sözleşmede, rakip şirketlerin modemlerini kullanan üreticilere, diğer ürünlerini daha yüksek fiyatla satın alma şartı koyduğunu vurguluyor. Böylece üreticileri, Qualcomm modemlerini satın almaya zorluyır ve hakim konumu nedeniyle piyasayı kendine mecbur bırakıyor.

Qualcomm’un davayı kaybetmesi halinde, milyar dolarlara varan cezalar ödemek zorunda kalacağının da altı çiziliyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>