Qualcomm, Samsung’un Exynos işlemcileri satmasını yasaklamış!

0

Samsung’un Exynos işlemcileri firmanın mobil cihazlarında uzun zamandır kullanılıyor ancak Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerinin aksine Samsung başka üreticilere Exynos işlemcilerini satmıyor.

Tüketiciler arasında bunun Samsung’un Exynos işlemcilerini “kendine saklamak” için bir tercih olduğu düşünülüyordu ancak ABD’de Adil Rekabet kurumunun yaptığı soruşturma, farklı bir gerçeği ortaya çıkardı. 

Samsung’un  Exynos işlemcileri geliştirirken Qualcomm’a ait bazı teknolojileri kullandığını ve bunun karşılığında 25 yıl boyunca Exynos işlemcileri başka üreticilere satmayacağına dair sözleşme imzaladığı ortaya çıktı.

Piyasadaki hakim konumunu diğer şirketlerini baskı altına almak ve “zorlama” uygulamalarla kendisini tekel konumuna dönüştürmek için kullandığı konusunda sürekli şikayet alan Qualcomm’un Samsung’la yaptığı 25 yıllık anlaşmanın ortaya çıkması ise şirkete tepkilerin daha da büyümesi bekleniyor. Ayrıca, sözleşme nedeniyle Samsung’un başka telefon üreticilerine Exynos işlemcileri daha uzun yıllar boyunca satamayacağı da anlaşılıyor.

Güncelleme: Söz konusu yasak hakkında ilk açıklama Qualcomm’dan geldi:

“Qualcomm, Samsung’un çiplerini üçüncü taraflara satmasına hiçbir şekilde engel olmadığı gibi anlaşmamız da Samsung’un bu satışları yapmasını engellememektedir. Konuyla ilgili söylentiler tamamen asılsızdır.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>