Qualcomm tazminat cezası ödeyebilir

0

Qualcomm tazminat cezası

Apple ve Samsung kullanıcıları için Qualcomm tazminat cezası ödeyebilir. Qualcomm’a bir üretici derneği tarafından dava açıldı.

Qualcomm tazminat cezası alacak mı?

Teknoloji devlerinin birbirlerine dava açması artık sıradan bir durum haline geldi diyebiliriz. Ancak Qualcomm, bir dernek tarafından açılan davayla karşı karşıya kaldı.

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren Wihch? isimli bir tüketici derneği, Qualcomm’a dava açtı. Bu davayı Qualcomm, kaybederse yüklü bir tazminat ödeyecek.

Çip piyasasına hakim olan Qualcomm, rekabet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle bu dernek tarafından dava edildi. 683 milyon dolarlık davayı Qualcomm kaybederse, Birleşik Krallık’taki Apple ve Samsung kullanıcılarına ödeme yapmak durumunda kalabilir. Dava kapsamında ödeme alan kullanıcılar ise Apple ve Samsung marka cep telefonu alan 2015 ve sonrasındaki kişileri kapsayacak. Dava sonucunda Qualcomm, kullanıcı başına 24 ila 42 dolarlık bir ödeme yapılmak durumunda kalabilir.

Qualcomm’un dava edilmesindeki temel neden olarak ise tekelcilikle rekabeti önlemesi gösteriliyor. 2020 yılında Qualcomm’un gelirinin yaklaşık yüzde 3’lük kısmına denk gelen 683 milyon dolarlık tazminatın yansımaları şirkete bir hayli kötü olacaktır. Qualcomm’un Asya’da tekelcilik nedeniyle 2.6 milyar dolarlık davası bulunuyor. AB Komisyonu ise Qualcomm’a 997 milyon Euro ceza kesmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>