Qualcomm ve Ericsson, 5G teknolojisinde işbirliklerini duyurdu

0

5g

Qualcomm, bugün, 5G teknolojisinin geliştirilmesi, ortak testlerinin yapılması ve önde gelen mobil operatörler ile birlikte koordinasyonun sağlanması konusunda işbirliğine gittiklerini duyurdu. Her iki şirket, 2018’de tamamlanması beklenilen Release 15 3GPP standardizasyonunun teknik gerekliliklerini karşılayabilmesi için 5G teknolojisi içerisinde yer alan kilit öneme sahip bileşenlerin ilk testlerini yapacak ve doğrulanmasını gerçekleştirecek. İki şirket, standartlara uygun 5G altyapısını hayata geçirmek için 3GPP konusunda yapacakları işbirliği dışında sektörde 5G standartlarına uyumu hızlandırmak için de ortak çalışmalar yapacak.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Qualcomm Technologies Başkan Vekili ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı Matt Grob, “Kapasitesi daha fazla olan ortak 5G platformunun gelişimi konusunda Ericsson gibi sektörün önde gelen paydaşları ve operatörleri ile 3G ve 4G’de olduğu gibi işbirliği yapıyor olmaktan heyecan duyuyoruz. Artık 5G vizyonu ve odağı tam olarak oluşmuştur. Bundan sonra operatörlerin denemeler yapmasını ve bu yöndeki ticari ağların hayata geçirilmesini desteklemek için gerekli teknik ve mühendislik işlerine odaklanma zamanıdır.” dedi.
Ericsson’un Teknik İşlerden Sorumlu Başkanı Ulf Ewaldsson ise “5G için takvimi hızlandırarak müşterilere ve topluma fayda katacak standartlara uygun ileri çözümler geliştirmek için ekosistem içerisindeki önde gelen üyelerin işbirliği yapması oldukça önemli. Ericsson’un Qualcomm Technologies ile uzun süredir devam eden işbirliği bulunuyor. 5G’ye giden yolda birlikte öncülük yaptığımız Qualcomm ile bu sayede işbirliğimizi daha da ileriye taşımayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>