Qualcomm VR eğitimde kullanılacak

0

Sanal gerçeklik teknolojisinin eğitim sektöründe kullanımı yeni olmasa da Qualcomm VR bu alanda önemli çalışmalara imza atıyor. Tıp eğitiminde sanal gerçeklik kullanımı ile tıbbi belirtiler belirlenecek.

Qualcomm VR tıp eğitiminde kullanılacak

Sanal gerçekliğin endüstride kullanımına yönelik proje geliştirme çalışmaları devam ederken, Qualcomm VR platformu ile eğitime yönelik bir adım attı. Dallas merkezli içerik yayıncısı Forward XP ve bir danışman hekim tarafından, felcin popüler F.A.S.T (Temel Ultrasonografi) yöntemini kullanarak nasıl kullanacağını öğretmek için tasarladığı bir VR tıbbi eğitim demosunu açıkladı.

Program, kullanıcıya hastada hangi semptom üzerinde çalışılması gerekiyorsa ona uygun şekilde uygulaması gereken talimatları gösteriyor. Ekrandaki robot eller kullanıcıyı yönlendiriyor. Üstelik kalp krizi, pnömoni ve benzeri farklı semptomlar için de tedavi yöntemleri geliştirilebiliyor.

Araştırmacılar sanal gerçekliğin fobi tedavisinde de kullanılabileceğini belirtiyor. Örneğin yılan korkusu olan birisine öncelikle sürüngenler sınıfının tanıtımı yapılabilir. Daha sonra yılan simülasyonu uzaktan yakına alınarak kişinin bu fobisi kademeli olarak aşılabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>