Qualcomm’a Avrupa’da 1.2 milyar dolar ceza

0

Qualcomm’un Apple’a verdiği rüşvet, şirketin başını Avrupa’da belaya soktu.

Dev ceza şirketin canını yakacak

İşlemci üreticisi Qualcomm’un, iOS cihazlarında başka marka işlemci kullanmaması için Apple’a ödeme yapması, Avrupa’da antitröst yasalarına aykırı bir uygulama olarak değerlendirildi ve ABD’li işlemci üreticisine 1.2 milyar dolarlık ceza kesildi.

Apple, cihazlarında Qualcomm işlemcilerinden başka bir işlemci kullanmamak için her sene Qualcomm’dan milyarlarca dolarlık geri ödeme alıyor. Böylece işlemcilerin maliyetini düşürmüş oluyor. Ancak bu durum başka işlemci üreticilerinin Apple cihazlarına girmesini engelleyen bir “tekel” uygulaması olarak görülüyor.

Öte yandan Apple’ın Qualcomm’u kendi işlemcilerini kullanmaya zorlayan uygulamaları nedeniyle dava ettiği de biliniyor. Yani Qualcomm bir yandan Apple’a indirim yaparak şirketin şikayetlerini dindirmeye çalışırken bir yandan da indirim yaptığı için hakim konumunu kullanarak rakiplerini zarara uğrattığı için Avrupa’da milyar dolarlık cezaya çarptırılıyor. Öyle görünüyor ki, Qualcomm ne yaparsa yapsın, kimseye yaranamıyor.

Bu arada Qualcomm neredeyse her sene, dünyanın bir bölgesinde, tekelcilik suçlamasıyla milyar dolarlık cezalara çarptırılmasıyla tanınıyor. Bu yılki ilk cezası da Avrupa’dan gelmiş görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>