Qualcomm’un anti-tekel davası başladı

0

Mobil cihaz üreticilerine işlemci sağlayan dev ABD şirketi Qualcomm, bütün üreticilerin şikayetlerine konu olmuş ve üreticileri tekel şartları altında sözleşmelere zorladığı iddiaları ortaya çıkmıştı.

Sadece benim çiplerimi kullanacaksınız

ABD’de Federal Ticaret Komisyonu’nun Qualcomm’a kartşı açtığı anti-tekel davasının görülmesine başlandı. Davada iki taraf da kendi konuşmalarını yaparak 10 günlük dava sürecini açtılar. 

Söz konusu davada jüri bulunmuyor ve ABD hükumeti Qualcomm’u tekelci hareket ettiği gerekçesiyle suçladığı için şirket çok zor bir durumda.

Öte yandan Apple’ı telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Almanya’da mahkum etmek için uğraşayn Qualcomm, bu davanın sonucunda tekelci olarak tespit edilirse, Almanya’daki davanın sonucu da etkilenebilir zira Apple, Qualcomm’un haksız şartlar altında imzalattığı sözleşmeler için para istediğini öne sürerek şirkete para ödemeyeceğini beyan ediyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>