Radyo teknolojisinde devrim kapıda

2

Nesnelerin İnterneti veya Her Şeyin İnterneti kavramlarını konuştuğumuz şu günlerde bu alandaki teknolojik gelişmeler de hız kesmeden devam ediyor.

Bu gelişmelerden birisi Stanford Üniversitesinde geliştirilen ve yaklaşık bir karınca büyüklüğündeki (3,7 x 1,2 mm) radyo çipleri. Bu çiplerin üzerinde herhangi bir enerji kaynağı bulunmuyor zira enerjilerini kendilerine gönderilen radyo dalgalarından alıyorlar, sinyali işliyorlar ve tekrar geri gönderiyorlar. Üstelik maliyetleri 5-10 kuruş civarında.

Bu çipler endüstriyel olarak kullanılabilir hale geldiklerinde, yıllardır gelişen ancak bir türlü etiket fiyatları istenen seviyelere inmeyen, RFID gibi teknolojilere alternatif olacak. Kullanım alanları marketlerden, sağlığa, otomotivden, giyime aklınıza gelebilecek her noktada kendine yer bulacak.

Bu teknolojiyi geliştiren ekip şu anda yarıiletken üreticileri ile iletişim halinde ve gelecek bir yıl içinde bu teknolojinin piyasada satılabilir hale gelmesi bekleniyor.

Yorumlar

  1. şu videolara bi altyazi cekemediniz mi

    1. Kullandığımız video YouTube üzerinde yayınlanmış ve bize ait olmayan bir videodur. Bu yüzden alt yazı girmemiz mümkün değildir. Teşekkürler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>