Techinside Google News
Techinside Google News

Radyo teknolojisinde devrim kapıda

Stanford Üniversitesinde geliştirilen bir teknoloji sayesinde radyo sinyallerini işleyebilen işlemcilerin boyutu milimetre seviyesine iniyor.
- Advertisement -

Nesnelerin İnterneti veya Her Şeyin İnterneti kavramlarını konuştuğumuz şu günlerde bu alandaki teknolojik gelişmeler de hız kesmeden devam ediyor.

Bu gelişmelerden birisi Stanford Üniversitesinde geliştirilen ve yaklaşık bir karınca büyüklüğündeki (3,7 x 1,2 mm) radyo çipleri. Bu çiplerin üzerinde herhangi bir enerji kaynağı bulunmuyor zira enerjilerini kendilerine gönderilen radyo dalgalarından alıyorlar, sinyali işliyorlar ve tekrar geri gönderiyorlar. Üstelik maliyetleri 5-10 kuruş civarında.

Bu çipler endüstriyel olarak kullanılabilir hale geldiklerinde, yıllardır gelişen ancak bir türlü etiket fiyatları istenen seviyelere inmeyen, RFID gibi teknolojilere alternatif olacak. Kullanım alanları marketlerden, sağlığa, otomotivden, giyime aklınıza gelebilecek her noktada kendine yer bulacak.

Bu teknolojiyi geliştiren ekip şu anda yarıiletken üreticileri ile iletişim halinde ve gelecek bir yıl içinde bu teknolojinin piyasada satılabilir hale gelmesi bekleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir