[Rapor] Çin’e yönelik siber saldırıların çoğu ABD’den geliyor

0

Yüz tanıma teknolojisi

Rapor, Birleşik Devletler’in, Çin topraklarındaki bilgisayar ve internet sitesini hedef alan deniz aşırı siber saldırı konusunda listenin başında yer aldığını öne sürüyor

Çin Ulusal İletişim Ağı Acil Durum Müdahalesi Teknik Ekibi (China’s National Computer Network Emergency Response Technical Team – CNCERT) tarafından 10 Haziran’da yayımlanan yıllık rapora göre, 2018 yılında Çin iletişim ağlarını hedef alan siber saldırıların çoğu Birleşik Devletler kaynaklıydı.
 
Truva atı ve çok sayıda bilgisayarın bir IP’ye saldırma faaliyeti açısından CNCERT, Çin topraklarındaki 3,34 milyon bilgisayarın 14 binden fazla Truva atı ve çoklu saldırının ve Birleşik Devletler’deki kontrol dağıtıcı programının (C&C servers)  kontrolü ve kumandası altında bulunduğunu saptadı. Bu sayı, 2018’de, 2017’deki C&C server sayısına oranla yüzde 90,8’lik bir artış ifade ediyor.

 Truva atlarında yüzde 43 artış

Öte yandan, Birleşik Devletler’den 3 bin 325 IP adresinin, Çin’deki  3 bin 607 internet sitesine Truva atı yerleştirdiği bildiriliyor. Bu da, 2017’ye kıyasla yüzde 43 oranında bir artış anlamına geliyor. CNCERT’e göre, yukarıdaki iki kategoride Birleşik Devletler, Çintopraklarındaki bilgisayar ve internet sitesini hedef alan deniz aşırı siber saldırı konusunda listenin başında yer alıyor.
 
2002’de kurulmuş bulunan CNCERT, iletişim ağı güvenliği teknik koordinasyonu ile ilgili bir sivil örgüt. 
 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>