Techinside Google News
Techinside Google News

Red Hat sistem yöneticilerine kolaylık sağlıyor

Red Hat system yöneticileri için yapay zeka temelli kolaylık sağlıyor. Üretken yapay zeka Lightspeed, birçok avantaja sahip.

Red Hat’in ilk ciddi yapay zeka çalışması, otomasyona özel temel modele sahip üretken bir yapay zeka hizmeti olan Red Hat Lightspeed ile yapıldı. İstemleri koda dönüştürmek için doğal dil işlemeyi (NLP) kullanan Lightspeed, ilk olarak Ansible DevOps programında ortaya çıktı ve burada karmaşık sistem yönetimi işlerini basitleştirmeye yardımcı oldu. Özellikle Ansible Playbooks’un yaratılışını açığa çıkarmak için tasarlandı.

Red Hat sistem yöneticileri için çalışıyor

RHEL AI, Red Hat’in temel yapay zeka platformudur. Şu anda yalnızca bir geliştiricinin önizlemesi olan RHEL AI, üretken yapay zeka modeli geliştirme, test etme ve dağıtımını kolaylaştırmak için tasarlanmış. Bu yeni platform, IBM Research’ün açık kaynak lisanslı Granite büyük dil modeli (LLM) ailesini, LAB metodolojisine dayalı InstructLab hizalama araçlarını ve InstructLab projesi aracılığıyla model geliştirmeye yönelik işbirliğine dayalı bir yaklaşımı birleştiriyor.

- Advertisement -

IBM Research, yapay veri oluşturmayı ve çok aşamalı ayarlamayı kullanarak yapay zeka/makine öğrenimi modellerini maliyetli manuel çaba gerektirmeden hizalayan LAB metodolojisine öncülük etti. InstructLab topluluğu aracılığıyla geliştirilen LAB yaklaşımı, geliştiricilerin herhangi bir açık kaynak projede olduğu gibi Yüksek Lisans Eğitimleri oluşturmasına ve bunlara katkıda bulunmasına olanak tanıyor.

InstructLab’ın kullanıma sunulmasıyla birlikte IBM, eğitim ve topluluğa katkılar için şeffaf veri kümeleri sağlayan belirli Granite İngilizce dilini ve kod modellerini Apache lisansı altında yayınladı. Granite 7B İngilizce dil modeli  artık InstructLab’a entegre edildi ve burada kullanıcılar işbirliği yaparak yeteneklerini geliştirebilir. RHEL AI, hibrit bulut ortamlarındaki sunucu dağıtımları için tamamen optimize edilmiş, önyüklenebilir bir RHEL görüntüsü sunarak kuruluş çapında benimsenmeyi basitleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu optimize edilmiş önyüklenebilir model çalışma zamanı örnekleri, Granite modelleri ve InstructLab araç paketleriyle çalışıyor. Bunlar, AMD Instinct MI300X, Intel ve NVIDIA GPU’lar ve NeMo çerçeveleri için optimize edilmiş Pytorch çalışma zamanı kitaplıklarını ve GPU hızlandırıcılarını içeriyor.

RHEL AI ayrıca Red Hat’in makine öğrenimi işlemleri (MLOps) platformu olan OpenShift AI’ya da entegre edilerek dağıtılmış kümelerde büyük ölçekli model uygulamasına olanak tanıyor. Bu, RHEL AI’nin bir tarafıdır. Bir diğeri ise RHEL bulut sunucularınızı dağıtmanıza, yönetmenize ve korumanıza yardımcı olmak için Lightspeed’i kullanması. Örneğin, Red Hat Zirvesi’nde Red Hat, Ortak Güvenlik Açığı ve İstismar (CVE) güvenlik yamalarını nasıl kontrol edebileceğini gösterdi  ve ardından sisteminize devam edip yamayı uygulamasını söyleyebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir