Red Hat üçüncü çeyrek mali raporunu yayımladı

0

Açık kaynak çözümleri sağlayıcısı Red Hat 30 Kasım 2018’de sona eren üçüncü mali çeyreğinin finansal sonuçlarını açıkladı. 

Üçüncü çeyrek için toplam gelir 847 milyon Amerikan doları olarak gerçekleşirken, Amerikan doları bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13, sabit kur bazında ise yüzde 15 artış yaşandı. Üçüncü çeyrek için abonelik geliri 741 milyon dolar olarak gerçekleşirken, yıldan yıla yüzde 13 veya sabit kur bazında yüzde 15 artış sağlandı. Söz konusu çeyrekteki toplam gelirlerin yüzde 87‘sini abonelik gelirleri oluşturdu.

Abonelik gelirlerinde artış

Altyapıya yönelik hizmet ve ürünlerden gelen abonelik gelirleri bu çeyrekte 534 milyon dolara ulaşarak, önceki yılın aynı dönemine oranla Amerikan doları bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8, sabit para kur bazındaysa yüzde 9 artış kaydetti. Uygulama geliştirmeye ve gelişmekte olan diğer teknolojilere yönelik abonelik geliri ise bu çeyrekte 207 milyon dolara ulaşarak, Amerikan doları bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28, sabit kura göre yüzde 30 yükseldi.

Faaliyet geliri

Bu çeyrekte Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri dışı faaliyet geliri önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 8 azalarak 109 milyon dolar oldu. Nakit olmayan, hisse bazlı tazminat masrafları, gayri maddi aktiflerin amortizasyonu ve kurumsal kombinasyonlardan kaynaklanan işlem maliyetleriyle ilgili düzeltmelerden sonra, Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri dışı gelir, üçüncü çeyrekte önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 13 artarak 203 milyon dolar oldu. Üçüncü çeyrekte, GAAP faaliyet marjı yüzde 12,9, dışı faaliyet marjı ise yüzde 24,0 olarak gerçekleşti.

Net gelirler

İkinci çeyrek için Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri uyarınca net gelir 94 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,51 dolar oldu. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde net gelir 102 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,55 dolar olmuştu.

Nakit

Üçüncü çeyrekte Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri ve GAAP dışı işletme faaliyetlerinden gelen nakit akışı, bir önceki yılın aynı dönemindeki GAAP işletme faaliyetlerinden gelen nakit akışına kıyasla yüzde 15 düşüşle 137 milyon dolar oldu. Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri ve GAAP dışı işletme faaliyetlerinden gelen nakit akışı içerisinde üçüncü çeyrekte kurumsal güçbirliği için yapılan yaklaşık 23 milyon dolar değerindeki harcamalar da yer alıyor. 30 Kasım 2018 itibariyle, toplam nakit, nakit eşdeğerleri ve yatırımlar, yaklaşık 13 milyon dolarlık veya yaklaşık 0,1 milyon hisse geri satın alımdan sonra 2,2 milyar dolar oldu. 30 Kasım 2018 itibariyle kalan bakiye mevcut geri alımı onayı kapsamındaki kalan bakiye 737 milyon dolar oldu.

Ertelenmiş gelir

Mali yılın üçüncü çeyreği için şirketin toplam birikmiş işlerinin değeri geçen yıla kıyasla yüzde 20 artışla 2,5 milyar dolar oldu. Döviz kurlarındaki değişikliklerden kaynaklı toplam ertelenmiş gelirin pozitif etkisi geçen yılın aynı dönemine oranla 53 milyon dolar oldu. Sabit kur bazında elde toplan ertelenmiş gelir geçen yıla kıyasla yüzde 23 olacaktı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>