Techinside Google News
Techinside Google News

Red Hat ve Microsoft rekabetinin geçmişi

Red Hat ve Microsoft rekabeti çok eski yıllara dayanıyor. 50 çalışanı olan küçük şirkete, bir anda Microsoft’a meydan okuyor.
- Advertisement -

Red Hat ve Microsoft rekabeti çok eski yıllara dayanıyor. 50 çalışanı olan küçük şirkete, bir anda Microsoft’a meydan okuyor.

Red Hat, Mart 1993’te Ewing’in Durham apartman dairesinde yeni oluşan işi yürüten en eski çalışanlarla birlikte kuruldu. Sonunda, ev sahibi ne yaptıklarını anladı ve onları kovdu.

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca şirket, Linux işletim sistemlerinin yeni sürümlerini CD’lerde yayınladı ve bunları bilgisayar bilimi öğrencilerine ve teknik araştırmacılara pazarladı. Red Hat, bir görsel efekt grubunun Linux 4.1’i 1997 yapımı “Titanic” filminin parçalarını tasarlamak için kullanması gibi ara sıra manşetlerde yer aldı.

Antitröst davasıyla aynı döneme denk geliyor

Ardından, 1998 yılı boyunca, Microsoft karşıtı duyguların yükseldiği bir anda Bill Gates’in Microsoft’una engel olan Red Hat ortaya çıktı. 1990’ların sonlarında, Seattle merkezli teknoloji devi, baskın Windows işletim sistemi nedeniyle federal bir antitröst davasına karıştı. Microsoft’un kurulduğu yer modaydı. İşi, ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılıma dayanıyordu, Microsoft ise işletim sistemi için yaklaşık 90 dolar ücret aldı. Microsoft, dünyanın en zengin insanına aitti. Red Hat mühendisleri hala sunucuları uzatma kablolarıyla birbirine bağlıyordu.

Young o sırada “Bir tekele karşı rekabet edebilmenin tek yolu oyunun oynandığı kuralları değiştirmektir. Farklı kurallar altında rekabet ettiğimizi bilerek geceleri uyumamı sağlıyor” dedi. 1998’in ortalarında Red Hat, 400.000 Linux CD-ROM’u gönderme hızındaydı. Daha sonra Intel ve Netscape, Red Hat’in Linux’unda çalışabilecek ürünler yaratacaklarını duyurduğu için iki kurumsal yatırımcı aldı. Ertesi yıl Red Hat, müşterilerine sunucularında Linux sunmak için Hewitt-Packard, Compaq, Dell ve IBM ile benzer ortaklıklar kurdu. Birleşik Krallık ve Almanya’da ofisler açarak ofis ayak izini de büyüttü.

1999’da Red Hat, genel merkezini Durham’ın Meridian İş Kampüsü’ne taşıdı. Orada, duvara şirket bir Ralph Waldo Emerson alıntısı çizdi: “Her devrim önce bir adamın zihnindeki bir düşünceydi. Aynı düşünce başka bir adamın aklına geldiğinde o dönemin anahtarıdır” diyor. İlkbaharda Red Hat, Red Hat Revolution Tour 1999 olarak adlandırılan 12 şehirlik bir tanıtım gezisi başlattı. Her durak, şirket tişörtleriyle gelen tezahürat yapan kalabalığı çekti. Midtown Manhattan’daki bir tur etkinliğine yaklaşık 200 kişi katıldı.

11 Ağustos 1999’da Red Hat, Wall Street tarihindeki en büyük sekizinci ilk gün kazancıyla borsaya girdi, hisse fiyatı 14 dolardan 52 dolara sıçradı. Red Hat, ilk çalışanlarını bir gecede milyoner yaparak 3.5 milyar dolar değerinde halka açık bir şirket olarak ilk gününü tamamladı. Ticaretin ikinci gününden sonra şirketin değeri 4.85 milyar dolar oldu. Üçüncü günün sonunda 5.7 milyar dolar. Sonraki ay değeri 7.2 milyar doları aşarak Red Hat’i Üçgen’in en değerli halka açık şirketi yaptı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir