Techinside Google News
Techinside Google News

Reddit görünürlüğü Google’ı altüst ediyor!

Reddit görünürlüğü ile Google’ı geri planda bırakıyor. Yapay zeka arama motoru Reddit’in SEO’daki yükselişiyle geri planda kalıyor.

Google’ın yapay zeka arama motoru ve Reddit ve Quora gibi forum gönderilerinin yükselişi SEO’yu altüst ediyor. Google’ın daha insani ve yararlı siteleri tanıtmaya yönelmesi Reddit trafiğinde artışa yol açtı. Reddit’in görünürlüğündeki bu artışın spam gönderenler tarafından istismar edilmesi endişeleri artırıyor.

Reddit görünürlüğü Google rekabetinde kazanan taraf

Google’ın üretken yapay zeka arama motoru tek bir yönden geliyor. Ana akım dağıtıma yaklaşıyor ve her yerdeki SEO’lar ve web sitesi yapımcıları için varoluşsal bir krize neden oluyor. Diğer taraftan Reddit, Quora ve diğer internet forumlarından gelen ve geleneksel Google bağlantıları aracılığıyla yukarıya doğru tırmanan bir gönderi akışı geliyor.

- Advertisement -

Trafiği arama sıralamasına göre tahmin eden Semrush’un veri analizi, Reddit’e gelen trafiğin Ağustos ayından bu yana etkileyici bir hızla arttığını gösteriyor. Semrush, Reddit’in Ağustos 2023’te 132 milyondan fazla ziyaretçisi olduğunu tahmin ediyor. Yayınlandığı sırada Nisan 2024’te 346 milyondan fazla ziyaretçiye sahip olacağı tahmin ediliyordu.

Bunların hiçbiri tesadüfi değil. Yıllardır Google, kullanıcıların arama sorgularının sonuna kadar “Reddit”i kullanmasını izliyordu ve sonunda bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdi. Google, 2022’de yalnızca aramada üst sıralara çıkmakla kalmayıp aynı zamanda daha yardımsever ve insani olan siteleri tanıtma konusunda daha iyi bir iş çıkaracağına söz verdiğinde ipuçları vermeye başladı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Google, Arama’da bu durumu harekete geçirecek gibi görünen büyük bir güncelleme yayınladı. Reddit, Quora ve diğer forum siteleri Google’da hem geleneksel bağlantılarda hem de ABD’de yaşıyorsanız fark etmiş olabileceğiniz yeni “tartışmalar ve forumlar” bölümünde daha fazla görünürlük kazanmaya başladı.

Bu Reddit patlamasının zamanlaması bazı komplo teorilerine yol açtı. Şubat ayında Google ve Reddit, Google’ın yapay zeka modellerini Reddit içeriği üzerinde eğitmesine olanak tanıyacak gişe rekorları kıran bir anlaşmayı duyurdu. Google, 60 milyon dolar değerinde olduğu bildirilen anlaşmanın “Reddit bilgilerinin daha fazla içerik odaklı görüntülenmesini kolaylaştıracağını” söyledi. Google’ın, değerli eğitim verileri karşılığında Reddit’e daha iyi görünürlük sözü verdiğine dair bazı spekülasyonlara yol açtı. Aslında SEO uzmanları, Google’ın anlaşmanın duyurulmasından altı ay önce önemli bir arama güncellemesi yayınladığı Ağustos ayından bu yana Reddit’teki bu yükselişi izliyordu.

Soru-Cevap forumu Quora, Semrush ve Sistrix verilerine göre Google arama sonuçlarında büyük bir görünürlük artışı elde ediyor. Google, internetteki “yüzlerce” başka forum ve topluluğun da bu durumdan etkilendiğini söylüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir