Reddit kullanıcıları da engelleyecek

0

İnternetin dipsiz kuyularından biri de Reddit. Kurucuları bile “aşırı derecede yasadışı olmadığı sürece her şeye açığız” diyorken, kullanıcıların imam-cemaat hukuku çerçevesinde başka hiçbir yerde bulamayacağınız kadar rahatsız edici içeriği burada paylaşması kaçınılmazdı. Bu platform ufuk açıcı nitelikte faydalı ve değerli bilgilere ve içeriklere de ev sahipliği yapıyor; ünlüler bile AMA seanslarıyla hayranlarına buradan sesleniyor. Ne var ki site çoğunlukla olumsuz paylaşımlar üzerinden gündeme geliyor.

Hal böyle olunca, kullanıcılar arasında da psikolojik travmaya neden olacak boyutlara ulaşan tartışmalar ve spam gibi karşılıklı dijital saldırılar mümkün olabiliyor. Buna bir çözüm getiren site yönetimi, Twitter’daki engelleme işlevine benzer şekilde çalışan bir blok özelliğini devreye aldı.

Reddit artık daha mı güvenli?

Reddit’in ilk mühendislerinden Chris Slowe tarafından detaylı olarak açıklanan kullanıcı engelleme özelliği, bir kullanıcıyı engellediğinizde ona dair içeriklerle ilgili bilgilendirilmemenizi ve size yöneltilmiş içerikleri görmemenizi sağlıyor. Buna yorumlar ve yanıtlar da dahil. Üstelik engellenen kişi engellendiğini görmüyor.

Reddit gibi ateşli tartışmaların çok sık yaşandığı bir paylaşım platformunda bu özelliğe ne kadar ihtiyaç olduğu düşünülürse, kullanıcı engellemenin neredeyse 11 yıl sonra hayata geçirilmesi hakkında yapılan eleştiriler zemin kazanıyor. Özgür düşünceyi savunmak bir yana, kişisel saldırılar dijital de olsa en azından bireysel bazda önlenebiliyor olmalı. Sosyal ağın kendi içinde ise engelleme özelliğinin tepki çekeceği ortada. Geçtiğimiz yıl zorlu bir yönetim değişikliğinden geçen Reddit’in yeni güncellemesi bakalım kullanıcılardan nasıl tepkiler alacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>